Türkiye Geofit Bahçesi Yalova’da kuruluyor

En çok türe sahip, en kapsamlı geofit bahçesi “Türkiye Geofit Bahçesi” adıyla Yalova’da kuruluyor.

Türkiye Geofit Bahçesi Yalova’da kuruluyor
 Coğrafik konumu, jeomorfolojik yapısı ve çok farklı ekolojik özellikleri ile biyo çeşitlilik yönünden dünyanın en önemli gen merkezlerinden birisi olan ülkemizin flora zenginliği, Yalova’da sergilenecek.

 Türkiye Florasında yaklaşık 12.000 bitki çeşidi bulunduğu ve bunların %35’inin endemik olduğu belirtilirken, “Türkiye Geofitlerinin Kültüre Alınması Yeni Tür ve Çeşitlerin İlgili Sektörlere Kazandırılması” adıyla Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Liderliğinde yürütülen TÜBİTAK projesiyle dünyanın ılıman iklim kuşağı geofitlerinin en fazla türüne sahip koleksiyonu oluşturuluyor.

Geofit projesi tamamlandığında, 452 m2 sergileme alanı, alpin bitkilerin adaptasyonunun ve ex-sitü muhafazasının sağlanacağı 500 m2 alpin sera (soğuk sera),1180 m2 çoğaltma-yetiştirme saraları ve 500 m2 idari bina olmak üzere toplam 2632 m2 kapalı alanlar, açık Geofit Bahçesi (yapay göl, tepe, kaya bahçesi vs.) ve diğer alanlar 17368 m2 olmak üzere ihale aşamasında olan proje toplamda 20000 m2 alana sahip olacak.

Eko turizme de katkı sunacak…

Proje tamamlandığında: Türkiye florasında doğal yayılış gösteren 1027 çeşidinin (900 tür) tamamının Yalova’da ex-sitü muhafazası yanında; diğer ülkelerden temin edilmekte olan 1000’e yakın tür ile toplam 2000 civarında geofit türünün aktif dönemlerinde sergileneceği ılıman iklim kuşağının; en çok türe sahip, en kapsamlı geofit bahçesi “Türkiye Geofit Bahçesi” oluşturulmuş olacak. Türkiye Geofit Bahçesi ile halkın doğa bilincinin artırılmasına katkı sağlanması yanında eko turizm geliri elde edilerek bölge ekonomisinin gelişmesi de hedefleniyor.

YORUM EKLE

banner137

banner138