Türkiye'deki ilk tesisi Yalova kuracak

Yalova Belediyesi Marmara Denizi'nde kirliliğe bağlı olarak artan yosunları kuracağı tesis ile organik gübreye çevirecek. Bu tesis ülkede ki ilk ve tek tesis olma özelliğini de taşıyacak.

Türkiye'deki ilk tesisi Yalova kuracak

Yalova Belediyesi Marmara Denizi'nde kirliliğe bağlı olarak artan yosunları kuracağı tesis ile organik gübreye çevirecek. Bu tesis ülkede ki ilk ve tek tesis olma özelliğini de taşıyacak.
  Yalova sahillerinde 2 yıldır yaşanan yosun istilasından yola çıkan Yalova Belediyesi Sevinç-Erdal İnönü Vakfı'nın yürüttüğü MAREM Projesi kapsamında Yalova sahillerinde bir araştırma yaptırdı. Araştırmadan ise çok ilginç sonuçlar çıktı. Araştırma raporunun bir kitap halinde kendilerine sunulduğunu belirten Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, "2 yıldır Yalova sahillerinde yoğun bir yosun istilası baş gösterdi. 2016 yılında neredeyse 24 saat ekiplerimiz çalışarak yosunlarla mücadele ettiler. Biz yosunlanmanın kaynağını araştırmaya yöneldik ve Sevinç-Erdal İnönü Vakfı'nın yürüttüğü ve Marmara Denizinde oşiniografik-hidrografik-biyolojik-kimyasal-sedimantolojik-klimatolojik istasyon çalışmalarını içeren ve İngilizce adı Marmara Environmental Monitoring olan (Marmara Çevre İzleme) MAREM  Projesi var. Bu proje kapsamında Vakıf yetkilileri ile bir takım istişarelerde bulunduk. Ardından Yalova sahillerindeki yosun istilasının sebeplerini araştırmaya başladık. Profesörlerden oluşan bir grup bu konuda çalışmalara başladı. 10 ay süren bir çalışma sonrasında da Yalova sahilleri ve hatta Marmara Denizi'ndeki yosun artışının sebebini içeren bir rapor hazırlayarak bize sundular. Rapora göre yosun artışının temel sebebi denizde artan kirlilik. Marmara Denizi yosun oluşumuna imkan tanıyacak kadar kirli. Bu kirliliğin sebebinin ise Marmara Denizi'nde kıyısı olan ancak arıtması olmadan atıklarını derin deşarjla denize boşaltan belediyelerin olduğu saptamasında da bulunuldu. Bütün bu atıkların Marmara Denizindeki suyun ışık geçirgenliğini azalttığı, daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyan yosunlarında su yüzüne çıkarak dalgalarla sahile taşındığı dile getirildi" dedi.
Yosundan gübre elde edeceğiz
Yalova Belediyesi bu kapsamda ilginç bir projenin startını da verdi. Marmara Denizinde oluşan yosunların organik gübreye dönüştürülecek. Türkiye'de ilk ve tek olacak tesis ile yosunların gübreye dönüşeceğini belirten Salman, "Bununla baş etmenin deniz kirliliğinin önüne geçmekle mümkün olacağı bilimsel bir gerçek ki, bu da pek mümkün görülmedi. Tam da bu noktada araştırma ekibi ile yapılan istişarede başka bir proje ortaya çıktı. Denizdeki bu yosunların nasıl temizleneceği ve nasıl artıya dönüştürüleceği konuşuldu. Yosun toplanıp satılan değerli bir besin maddesi. Özellikle Uzakdoğu da yosunun bu amaçla ciddi bir tüketimi var. Ancak gıda kodeksine uyulması şartı aranıyor. Marmara Denizi'nde oluşan bu yosun gıda kodeksi parametrelerine uymuyor. Yosunlarda deniz kirliliğine bağlı ağır metaller bulunuyor. Ancak bu yosunların organik gübre olarak kullanılabildiği, yosunların gerek sahile vuran bölümleri ve gerekse su altında yapılacak hasatla kurulacak bir tesis vasıtası ile organik gübreye dönüştürülebileceği belirtildi. Daha önceden ülkemizde bu yönde yapılmış hiç bir çalışma yok. Küresel anlamda da bu tip tesislere çok az rastlanıyor. Bizde bu konuda bir fizibilite çalışması yapılması amacıyla düğmeye bastık. Bu denli büyük bir projeye Yalova olarak biz öncülük etmek istiyoruz. Bu proje sadece Yalova'nın değil ülkemiz açısından önemli bir proje olacak. Tesisin sürdürülebilirliğini sağlamak adına son baharda dökülen ağaç yapraklarının da aynı tesiste yosunlarla birlikte organik gübreye dönüştürülebileceği belirtildi. Buradan çıkacak gübrenin çok besleyici olduğu ve tarımsal anlamda da ülkemize artılar sağlayacağına inanıyorum. Konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına da taşıyacağız. Fizibilite çalışmasına başladık. Ülkemizin, Marmara Denizinin ve ilimizin faydasına olacak bu projeyi hayata geçirmek için çalışacağız" diye konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138