banner149

“Üç Azize Anıtı inanç turizmine önemli katkı sağlar”

Yalova Araştırmaları Merkezi Derneği, Vatikan’da her yıl 9 Eylül tarihinde adlarına anma töreni düzenlenen Termal ilçesi ile özdeşleşen 3 Azize Menedora, Metrodora ve Nimfodora’nın turizme kazandırılması için harekete geçecek. Dernek Başkanı Kaya Zengin, “Termal ilçesinde yapılacak olan Üç Azize Anıtı inanç turizmine önemli katkı sağlar” dedi.

“Üç Azize Anıtı inanç turizmine önemli katkı sağlar”
Yalova Araştırmaları Merkezi Derneği, Vatikan’da her yıl 9 Eylül tarihinde adlarına anma töreni düzenlenen Termal ilçesi ile özdeşleşen 3 Azize Menedora, Metrodora ve Nimfodora’nın turizme kazandırılması için harekete geçecek. Dernek  Başkanı Kaya Zengin, “Termal ilçesinde yapılacak olan Üç Azize Anıtı inanç turizmine önemli katkı sağlar” dedi.
‘Üç Azize’ öyküsünün inanç turizmine kazandırılması ile Yalova’nın turizm potansiyeline önemli katkı sunacağını belirten Yalova Araştırmaları Merkezi Derneği Başkanı Sanat Tarihçisi Kaya Zengin, “Üç Azize için Vatikan’da her yıl 9 Eylül tarihinde Azizeler’in Günü kutlanıyor. Menedora, Metrodora ve Nimfodora adlı üç kız kardeş, antik dönemde 300’lü yıllarda Pythia olarak anılan Termal kaplıcalarının yakınında Allah uğruna inzivaya çekilir. Roma İmparatoru Maksimianus döneminde yaşayan ve şifalı sulara gelenleri iyileştirdikleri için ünleri yayılan kız kardeşlerden rahatsızlık duyan Bizans Valisi Fronto, kızların Hıristiyanlığı terk etmesini ister. Sonrasında Fronto 3 kız kardeşe çeşitli işkenceler uygulayarak öldürtür. Hıristiyanlar tarafından Azize kabul edilen ‘Menedora, Metrodora ve Nimfodora’ için Vatikan’da da her yıl anma töreni düzenleniyor. Biz de YAMER olarak burada gerekli araştırmaların yapılmasının ardından Üç Azize adına bir anıt yapılmasını teklif edeceğiz. Bu şekilde Dinler Tarihi açısından önemli bir etkinlik yaratılabilir. Bu da inanç turizmi aracılığı ile binlerce turistin Yalova’ya çekilmesi demek anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.
YORUM EKLE

banner137

banner138