"Yalova için çok üzülüyorum"

TEMA Vakfı Yalova’nın eski il temsilcisi ve doğa düşkünü Faruk Tezcan, Araştırma Enstitüsüne ait arsanın Millet Bahçesi yapılacak olmasına çok üzüldüğünü söyledi.

"Yalova için çok üzülüyorum"

Faruk Tezcan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Araştırma Enstitüsüne ait arsaya Millet Bahçesi yapılmasına üzüldüğünü belirtti. Tezcan, “Gen bahçesi sökülüp millet bahçesi yapılmasına, içindeki 5 yaşındaki zeytin fidanlarının sökülüp Bartın İl Özel İdaresine satılmasına üzülüyorum” dedi. Tezcan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“1-ÜZÜLÜYORUM: Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü, yurdumuzun meyve gen merkezi. Dünyanın kıskandığı bir tarımsal ARGE kuruluşu. Çeşitli ıslah yöntemleriyle yeni ÇEŞİTLER geliştirilmektedir. 8 Üzüm, 20 Elma, 14 Armut, 25 Şeftali, 9 Nektarin, 7 Kızılcık, 7 Zeytin, 2 Kivi, 1 Fejoya, 23 Kiraz, 4 Vişne, 14 Erik, 2 Kayısı, 10 Ceviz, 5 Kestane, 6 Çilek, 3 Böğürtlen, 3 Ahududu, 2 Bektaşi Üzümü, 3 Frenk Üzümü, 4 Kültür Mantarı, 4 Domates, 5 Biber, 4 Soğan, 5 Bamya, 5 Enginar, 1 Kereviz, 2 Patlıcan, 6 Fasulye, 1 Pırasa, 2 Karpuz, 3 Lahana, 1 Ispanak, 1 Sarımsak, 1 Y.Salata ve 1 Baş Salata olmak üzere melezleme ve seleksiyon çalışmaları sonucunda 67 meyve, 41 sebze ve 6 süs ve tıbbi bitki çeşidi olmak üzere toplam 114 yeni çeşit geliştirilerek üretime kazandırılmıştır.

Dünyanın kıskandığı bu tarımsal araştırma kuruluşu artık Arge Kuruluşunun olarak çalışamayacak kadar küçültülmesine... Gen bahçesi sökülüp millet bahçesi yapılmasına… İçindeki 5 yaşındaki zeytin fidanlarının sökülüp Bartın İl Özel İdaresine satılmasına….

2- ÜZÜLÜYORUM: Yarısından fazlası ormanlarla kaplı olduğu için övündüğümüz güzel ilimizdeki 1. Sınıf ormanlarımızdan binlerce ağaç kesilerek TIRların geçeceği yollar açıldı ve yüzlerce rüzgar enerjisi santrali kurulmasına...

Ülkemizde ağaca hasret ama rüzgarların şarkılar söylediği tepelerin boş kalmasına….

3- ÜZÜLÜYORUM: Bakanlar Kurulu kararıyla tarımsal amaçlı olarak arazi toplulaştırılması yapılan Çiftlikköy ilçemizin Gacık ve Laledere Köylerimizin topraklarından yaklaşık 15 bin dekarlık arazi İhtisas Organize Sanayi Bölgelerine peşkeş çekildi. Çiftlikköy yerleşik alanının ve genişleme alanının bitişiğinde olan bu sanayi bölgesinin çevreye vereceği zararları savunanların Gebze’deki Dİlovası’ndaki sanayi bölgelerinin yarattığı çevre kirliliği dolayısıyla yaşanan sağlık sorunlarını görmezden gelmelerine…

4- ÜZÜLÜYORUM: Taşköprü ve Altınova arazileri de sanayiye kurban verildi. Yurdumuzun kivi üretiminin dörtte birinin üretildiği kivi bahçelerine yazık oldu. Taşköprülü üreticilerin devlette kira ödeyerek üretim yaptıkları arazilerden çıkarılarak bu arazinin bitişiğindeki sanayi kuruluşuna verilmesine…. Bu sanayi kuruluşumuzdaki akrilonitril tanklarından sızan tehlikeli madde nedeniyle Taşköprü ve Çiftlikköy yerleşim alanlarının boşaltılmasına ve halkın dağlara doğru kaçmalarının unutulmasına….

5- ÜZÜLÜYORUM: Sugören Köyündeki Höyüktepe’nin dibinde tarım arazisi üzerinde yapılan kaçak inşaatın mühürlenmesine rağmen devam etmesine….

6- ÜZÜLÜYORUM : Yalova’ya bile zor yeten kurak yıllarda suyu biten Gökçe Barajı suyuna yeni kurulan sanayi kuruluşlarının da ortak edilmesine….

7- ÜZÜLÜYORUM : Yalova’da işsiz kalmayacak denilerek Altınova sahillerine yerleştirilen tersanelere Kartal ve Pendik’ten gemilerle işçi taşınmasına…

8- ÜZÜLÜYORUM: Termal ve Armutlu’daki kaplıca sularımız varken sağlık turizmini, kongre turizmini hiç düşünmeyişimize…

9- ÜZÜLÜYORUM: Çok yakın geçmişte Türkiye’nin önde gelen çiçek üreticisiyken şimdi ki durumumuza, , Yalova elmasının bizi terk etmesine….

10- ÜZÜLÜYORUM: Deprem gerçeğinin unutulmasına….

11- ÜZÜLÜYORUM: Yalova Pazarı’na domatesin, biberin, patlıcanın Antalya’dan gelmesine…

YORUM EKLE

banner137

banner138