YALOVA'DA İLK AÇIK KALP AMELİYATI

Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacı 60 yaşındaki Mohammad Qadoura, Yalova Devlet Hastanesi'nde ilk kez gerçekleştirilen açık kalp ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

 YALOVA'DA İLK AÇIK KALP AMELİYATI

Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacı 60 yaşındaki Mohammad Qadoura, Yalova Devlet Hastanesi'nde ilk kez gerçekleştirilen açık kalp ameliyatı ile sağlığına kavuştu.


Savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacı 60 yaşındaki Mohammad Qadoura, Yalova Devlet Hastanesi'nde ilk kez gerçekleştirilen açık kalp ameliyatı ile sağlığına kavuştu. 4 saat süren operasyonla kalbindeki 4 damar değiştirilen Qadoura, doktorlara teşekkür etti. Şam doğumlu olan ve ülkesinde inşaat mühendisliği ve fotoğrafçılık yapan Mohammad, 7 ay önce Türkiye'ye geldi. Yalova'ya yerleşerek aşçılık yapan Qadoura, göğsündeki şiddetli ağrı nedeniyle hastaneye başvurdu.Yapılan anjiyo sonucu kalp damarları tıkalı olan Qadoura, Yalova Devlet Hastanesi, bir yıldan beri hazırlıkları sürdürülen ve 3 milyonluk yatırım gerçekleştirilen ünitenin ilk kalp ameliyatına alındı. 14 kişilik ekiple 4 saat süren ameliyatla Qadoura'nın kalbindeki 4 damar değiştirildi.Yalova'da ilk açık kalp ameliyatını yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Yalova Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Ünal Küçükyılmaz ve Yalova Devlet Hastanesi Başhekimi Hakan Sezen, ortak bir açıklamada bulunarak bu ameliyatta görev alanlara teşekkür etti. Yalova Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Ünal Küçükyılmaz, daha önce kalp ameliyatları için hastaları başka illere sevk ettiklerini belirterek, şöyle konuştu, "Artık hastanemiz bu hizmeti vermeye başladı. Yalova'da son 2,5-3 yılda birçok yatırımlar yapıldı. Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere buradaki bütün yönetici arkadaşlarımıza, hemşiremizden teknik personelimize kadar hepsini tek tek kutluyoruz."


Açık kalp ameliyatı yapabilir bir hastane olabilmek için 1 yıllık bir hazırlık aşamasından geçtiklerini söyleyen Başhekim Hakan Sezen ise, bu çalışmanın ilk meyvesini aldıklarını belirtti. Sezen, şöyle devam etti, "Bunun için özel bir ameliyathane hazırladık. Tüm ekibimiz de eğitimden geçti. Anjiyo Ünitesi açıldıktan sonra bu ameliyathaneyi oluşturmaya karar kıldık. Bunun için ayrıca 5 yataklı özel bir yoğun bakım ünitesi hazırladık. 2-3 milyon liralık sistemde bir yatırım yapıldı. Bakanlığımızın da desteği ile her şey hazır hale geldi. 1 yıllık çalışmamız da meyvesini verdi. Bu işlemler rutine binecek. Bu alanda uzman olan hocalarımızdan da ameliyatlar için destek almaya devam edeceğiz. Onlarla da protokoller imzalandı."


Ameliyatla sağlığına kavuşan ve 6 gün sonra taburcu edilecek olan Suriyeli sığınmacı da ameliyatı gerçekleştiren ekibe teşekkür etti.

YORUM EKLE

banner137

banner138