Yalova’nın endemik türleri sergileniyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2.Bölge Müdürlüğü Yalova Şube Müdürlüğü, yapılan çalışmayla tespit edilen ildeki endemik bitki ve hayvan türlerinin resimlerini internet sitesi aracılığıyla Yalovalılarla paylaşıyor.

Yalova’nın endemik türleri sergileniyor
 İldeki endemik bitkilerin tespiti amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda Yalova’ya ait kırk çeşit endemik bitki türünün tespitinin yapıldığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Yalova Şube Müdürü Gürcan Olcay; “İlimizde endemik tür çalışmaları Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gönül Kaynak ve Sayın Prof. Dr. İsmail H. Uğurtaş tarafından gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Yalova’ya özgü tespit edilen endemik türlere ait resimleri internet sitemiz aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu çalışmalarda emeği geçen hocalarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Yeryüzünün yalnızca belirli bölgelerinde yayılış gösteren (yaşam alanı belirli bir bölgeyle sınırlı) canlı tür ya da cinslerine verilen isim olan endemik türlerden bitki çeşidi olarak Türkiye’de 3000 civarında tür bulunuyor. Türkiye dünyadaki endemik bölgelerin en önemlileri arasında yer alır.

YORUM EKLE

banner137

banner138