Yalova’nın kuş cennetinde de nüfus yoğun

Kilometrekareye düşen 250 kişi ile TÜİK verilerine göre Türkiye’de en yoğun nüfusa sahip 6.kent olan Yalova, su kuşu sayısında da Hersek Lagünü ile geniş bir bölgenin en yoğun popülasyonunu barındırıyor.

Yalova’nın kuş cennetinde de nüfus yoğun
Verilere göre Hersek Lagünü, Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun bir kısmını kapsayan “Batı Palearktik Bölge”nin en önemli sulak alanlarından birisi olan Manyas Gölü’ne göre 6 kat daha yoğun bir su kuşu nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Manyas’ta 1 hektarda görülen ortalama su kuşu sayısı 6 iken, bu rakam Hersek’e 35’e çıkıyor. Bu yoğunluğun temel nedeni ise lagünde büyük miktarda yetişen sucul rupia maritima bitkisi.

Manyas Kuş Gölü’nden 6 kat yoğun sukuşu nüfusu Hersek’te

Orman ve Su İşleri Yalova Şubesi tarafından hazırlanan Hersek Gölü Yönetim Planı taslağında yer alan verilere göre, 2012 yılı kış ortası su kuşu sayımlarında Hersek Lagünü’nde 37 türden 5356 su kuşu sayıldı. Raporda 152 hektarlık oldukça küçük sayılabilecek bir sulak alanda 5 bini aşkın su kuşunun kışlamasının oldukça yüksek bir sayı olduğu vurgulandı. Kuş varlığı yönünden sadece ülkemizin değil Batı Palearktik Bölge’nin de en önemli sulak alanlarından biri olan Manyas Kuş Gölü’nde 2012 yılı kış ortası su kuşu sayımlarında 95.840 su kuşu sayıldığının ve 16 bin 800 hektarlık alana sahip Manyas’ta 1 ha’lık alanda görülen ortalama kuş sayısının 6, Hersek Lagünü’nde ise 35 olduğu belirtiliyor. Kara gagalı sumru, Akdeniz martısı, gümüş martı ve sumrunun koloni olarak kuluçkaya yattığı lagünde bulunan kara gagalı sumrunun Gediz Deltası’ndan sonra Türkiye’de bilinen 2.önemli üreme kolonisinin Hersek olduğu kaydediliyor. Hersek Gölü’nün yönetim planı hedefleri ve faaliyet planlarında biyoçeşitliliğin korunması ve iyileştirilmesi için 27 faaliyet ve 8 uygulama hedefi, doğa turizminin geliştirilmesi için 10 faaliyet ve 3 uygulama hedefi, uzun vadeli izleme mekanizmalarının oluşturulması için 5 faaliyet ve 2 uygulama hedefi öngörülüyor.

YORUM EKLE

banner137

banner138