Yalova’ya Yeraltı Barajı Yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), tarafından Yalova’ya yakın zamanda yeraltı barajı yapılacağı öğrenildi.

Yalova’ya Yeraltı Barajı Yapılacak

2021 yılı Ocak ayında 6 yeraltı barajının daha tamamlanmasıyla proje sayısının 25 rakamına ulaşacağı belirtildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, yurt genelinde 100 yer altı barajı inşa ederken, Yalova’nın da bu projeden faydalanacağı ifade edildi. İklim değişikliği ve nüfus artışının etkisiyle su depolama yapılarının önemi artarken Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü kuraklığın negatif sonuçlarını asgariye indirmek amacıyla yerüstü barajlarının yanında yeraltı su temin yapıları inşa ediyor. Yer Altı Barajları ve Suni Besleme Projeleri, 2019 yılı temmuz ayında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla gerçekleştirilen tanıtım toplantısıyla kamuoyuna açıklandı ve yer altı barajları konusu 11. Kalkınma Planı'na da dahil edildi. "Yer Altı Suyu Suni Besleme ve Yer Altı Barajları Eylem Planı" ile yarı kurak coğrafyada yer alan ülkemizin su rezervine katkıda bulunulması için 2023 yılına kadar 100'ün üzerinde yer altı barajı ve suni besleme tesisi inşa edilecek. Projenin toplam maliyetinin 1 milyar lira olması beklenirken, projelerin tamamlanmasının ardından 40 milyon metreküp su depolama imkanı, 600 bin kişiye içme suyu olanağı, 60 bin dekar arazinin sulanması ve 45 milyon lira gelir artışı sağlaması bekleniyor.

Projenin Yapılacağı İller

2023 yılı sonuna kadar yapılması planlanan projelerin yapılacağı iller ise şu şekilde oluştu: Adana (3 adet) Adıyaman (1 adet), Afyonkarahisar (4 adet), Amasya (1 adet), Ankara (4 adet), Antalya (5 adet), Ardahan (1 adet), Artvin (4 adet), Aydın (6 adet), Balıkesir (2 adet), Bartın (1 adet), Bayburt (1 adet), Burdur (1 adet), Bursa (4 adet), Çanakkale (2 adet) Çankırı (3 adet), Denizli (4 adet), Diyarbakır (2 adet), Elazığ (5 adet), Erzincan (1 adet), Erzurum (3 adet), Eskişehir (2 adet), Hatay (1 adet), Isparta (1 adet), Kahramanmaraş (1 adet), Karabük (1 adet), Karaman (1 adet), Kars (1 adet), Kastamonu (1 adet), Kayseri (4 adet), Konya (5 adet), Kütahya ( 2 adet), Malatya (3 adet), Manisa (3 adet), Muğla (1 adet), Nevşehir (1 adet), Niğde (1 adet), Osmaniye (1 adet), Samsun (3 adet), Sinop (1 adet), Sivas (1 adet), Şanlıurfa (1 adet), Tekirdağ (1 adet), Trabzon (1 adet), Tokat (1 adet), Uşak (1 adet), Van (1 adet), Yalova (1 adet).

YORUM EKLE