‘Yalova’yı Perişan Edecek Bu Fikre Karşı Olmalıyız’

Gelecek Partisi Yalova İl Başkanı Kürşat Emre Çandır, gündemi meşgul eden Karma OSB konusunda siyasette muhalif kanadın ortak geliştirmesinin umut verici olduğunu belirtti.

‘Yalova’yı Perişan Edecek Bu Fikre Karşı Olmalıyız’

Yalova’nın ve yakın bölgenin geleceğini perişan edecek bu fikre herkesin karşı olması gerektiğine değinen Gelecek Partisi Yalova İl Başkanı Kürşat Emre Çandır, “Karma Organize Sanayi Bölgesi, Yalova'mızın gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Yalova'da muhalif kanat diyebileceğimiz CHP, İyi Parti, Demokrat Parti ve Gelecek Partimizin Karma OSB konusunda ortak akıl geliştirdiği görülüyor. Gecikmiş de olsa MHP'nin de, Karma OSB karşıtı bir açıklama yapmış olması Yalova için umut vericidir. İktidarı - muhalefeti, Yalova için endişe duyan her kesimin birlik içinde olup, Yalova'nın ve yakın bölgenin geleceğini perişan edecek bu fikrin karşısında olması gerekir. Özetle;

1- Karma OSB, 5 yıl içerisinde, yaklaşık 52 Bin yeni işçi, 200 Bine yakın yeni nüfus getirecektir.

Bu şehrin altyapısı, trafiği, mevcut su rezervi, sağlık tesisleri bu nüfusu taşıyacak kabiliyete sahip değildir.

2- Sağlık Bakanlığı 2018 verilerine göre Türkiye'de kanserden ölüm oranı, %12,9 iken, Yalova'ya 30 km. mesafedeki Kocaeli Dilovası'nda bu rakam %33.7'dir. Karma OSB'nin Yaklaşık 7 km çapındaki bir alanı direkt etkilediği düşünüldüğünde, Yalova merkez, Çiftlikköy ve çevre ilçelerin 20-25 yıl gibi bir sürede başta akciğer ve karaciğer kanseri gibi hastalıklarla boğuşmak zorunda kalacağı bir gerçektir

3- Turizm kimliği ile öne çıkan şehrimizin turizm kimliğine vereceği zarar, gelecek yıllarda turizm potansiyelimizi olumsuz yönde etkileyeceği gerçektir.

Sonuç: Karma OSB'lerin Yalova'nın geleceğine yapacağı zararlar düşünüldüğünde, Yalova'daki Siyasi Parti ve Sivil Toplum Örgütleri'nin bir masa etrafında toplanıp konuyu enine boyuna tartışıp, neticenin kamuoyu ile paylaşılması şarttır. Saygı ile” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 13:44
YORUM EKLE