“Yalova’yı pilot il yapmak istiyoruz”

Sanatçı Metin Şentürk'ün Başkanlığını yaptığı Dünya Engelliler Birliği’nin Kurucu Başkanı ve Başkan Yardımcısı Necdet Öztürk ve vakıf üyeleri, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı ziyaret etti.

  “Yalova’yı pilot il yapmak istiyoruz”

Sanatçı Metin Şentürk'ün Başkanlığını yaptığı Dünya Engelliler Birliği’nin Kurucu Başkanı ve Başkan Yardımcısı Necdet Öztürk ve vakıf üyeleri, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı ziyaret etti.


‘Erişilebilir Türkiye Projesi’ kapsamında ziyaretlerini sürdüren Dünya Engelliler Birliği’nin Kurucu Başkanı ve Başkan Yardımcısı Necdet Öztürk’ün ziyaretinde Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Kaytazdere Belediye Başkan Vekili Musa Günaydın’da hazır bulundu. Birleşmiş Milletlerin akredite kuruluşu olan ve 85 ülkenin bağlı olduğu birlik, Yalova’yı bu konuda pilot il seçme konusunda Başkan Salman ile görüştü.


Engellileri topluma adil ve etkin katılımına amaç edinmiş bir kuruluş olduklarını belirten Başkan Yardımcısı Öztürk; “Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi ve Engelliler için Dünya Eylem Planı ile T.C. 5378 Sayılı Engelliler Kanunu kapsamında,  başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere ilgili kurum, kuruluş ve sektörlerle kurumsal iş ve güç birliği tesis etmek suretiyle engellilerin topluma adil ve etkin katılımını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.


Öztürk “Erişilebilir Türkiye İstiyoruz”


Proje ile ilgili uygun koşullar oluşması gerektiğini belirten Başkan Yardımcısı Öztürk; “Erişilebilir Türkiye’ projesi, Dünya Engelliler Vakfı Türkiye ve Dünya Engelliler Birliği’nin katkılarıyla tüm kurum ve kuruluşlarda görüşerek engelli bireylerin topluma aktif bir biçimde dahil olmaları ve güvenli bir hayat sürmeleri sosyal amacını taşıyoruz. ‘Erişilebilir Türkiye’ projesiyle engelli bireylerin evi, okulu, işyeri ve sosyal hayatı arasında engelsiz bir ortamda yaşaması için uygun koşulları sağlamayı amaçlamaktayız. Bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmaları ve projelerimizi pilot il olarak Yalova Belediyesi öncülüğünde Yalova il sınırları içinde bulunan belediyelerle de ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Yalova Belediyesi’nin bu konuda yapmış olduğu çalışmaları yakından takip ediyoruz ve engelli bireylere yönelik projelerine destek vermek istiyoruz” dedi.


Başkan Salman, ‘Projelerinizi Destekliyorum’


Engelli kelimesini kullanmayı hiç sevmediğini ve kullanmamaya özen gösterdiğini belirten Başkan Salman; “ Engelli kelimesi benim kullanmayı sevmediğim bir kelime, onun için ben sizlere özel insanlar demek istiyorum ve bizler için çok özelsiniz. Her insan bir engelli adayıdır. Yapmış olduğunuz ziyaretten ötürü sizlere çok teşekkür ederim. Yapıcı ve özel insanlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak projeler sunmanızdan dolayı sizleri kutluyorum. Bu konuda Yalova’yı seçmeniz ve bizim şehrimizi örnek ve pilot il olarak kullanmayı düşünmeniz beni oldukça mutlu etti. Zaten Yalova yüzölçümü olarak Türkiye’nin en küçük şehri olduğundan dolayı bu tür konularda her zaman öncü ve pilot olmuştur. Sizlerin sunduğu öneri ve projeler ile Yalova’da gerçekleştirilmek istenenleri canı gönülden destekliyorum. Ama sizlerin bu yapmak istediğiniz projeleri önümüzde ki Aralık ayında meclis gündemine getireceğimi buradan sizlere belirtmek isterim. Meclisteki arkadaşlarımıza bu konuyu detaylı bir şekilde anlatarak sizlerin sundukları bu projelere ve Yalova’yı pilot il olarak kullanmak istediğinize hayır diyeceklerini sanmıyorum” dedi.

 

 

YORUM EKLE

banner137

banner138