Yapay resifler Eylülde denizde

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı MARKA ve Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü uhdesinde yürütülen yapay resif projesinde, resif yapımı ihalesinin yapılmasının ardından ilk etapta 400 adet yapay resif eylül ayında denize bırakılacak.

Yapay resifler Eylülde denizde
Özel bir firma tarafından yapımı süren yapay resifler, tamamlanmasının ardından Yalova’nın sahil bölgesinde belirlenen 6 istasyonda önümüzdeki ay denize yerleştirilecek. Teknik uzmanlar tarafından belirlenen 5 noktaya resif atılacak, 6.istasyon ise kontrol amaçlı kullanılacak. Resif üniteleri, 50 bloktan oluşacak kıyıya paralel kümeler halinde ve 200 metre aralıklı olarak yerleştirilecek. Yetkililer, dairesel ve kübik olmak olmak üzere iki farklı resif modelinin uygulanacağını belirtiyor.

Balık popülasyonunda artış sağlanacak

Marmara Denizi’nin doğu kıyılarında amatör ve ticari balıkçılık yapan kişiler, Su Ürünleri Kooperatifleri, bölgede faaliyet gösteren sualtı spor kulüpleri ve belediyeler, projenin hedef kitlesini oluşturuyor. Dolaylı olarak deniz ürünlerinden faydalanan Yalova ve bölge halkı ile birlikte projenin 2 milyon kişiye hitap edeceği hesaplanıyor.

Denizlerin kirlenmesi, doğal resif alanlarının hızla yok olması ve aşırı avcılık sonucu balık tür ve sayılarında hızlı bir düşüş gözlenmesi karşısında, projenin balık türlerinin korunması ve yavru balıkların büyümesi için uygun ortam sağlanmasına yardımcı olması bekleniyor. Yapay resiflerin ayrıca trol teknelerinin çalışmasını engelleyici özelliği, yapılacak resif uygulamasıyla balık populasyonu ve çeşitliliğindeki artış sağlanmasının yöre balıkçılarını olumlu yönde etkileyeceği ifade ediliyor.

 

Tokalak projeden umutlu

Yalova Merkez Su Ürünleri Balıkçılar Kooperatif Başkanı Erdal Tokalak, yapay resiflerin vinçli bir gemi vasıtasıyla Donanma ve Tigem sahillerinde belirlenen bölgelerde denize bırakılacağını söyledi. Tokalak, denize bırakılan resiflerin balıklar için doğal yaşam ve barınma alanları oluşturacağını, Yalova’da da projenin uygulanmasıyla balık popülasyonunda artış beklediklerini kaydetti. 

YORUM EKLE

banner137

banner138