Yürüyen Köşk restorasyonunda yaprak kımıldamıyor

Geçtiğimiz aylarda Yalova Belediye Başkan Yardımcısı görevindeyken açıklamada bulunan Hikmet Yavuz, deniz kenarında olması nedeniyle rutubetten etkilenen ahşap yapılı Yürüyen Köşk’ün restorasyonun kısa sürede başlayacağını ve Nisan ayında da çalışmaların tamamlanacağını açıklamıştı.

Yürüyen Köşk restorasyonunda yaprak kımıldamıyor
Yavuz, restorasyon projesinin 9 Şubat’ta Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na sunulmasının ardından onaylandıktan sonra çalışmaların başlayacağını kaydetmişti. Mart ayında da köşkün çevresine inşaat iskelelerinin yerleştirilmesinin ardından köşkte restorasyonun başladığına dair haberler basında yer almıştı. Ancak aradan geçen sure içinde restorasyonla ilgili hiç bir çalışmanın başlamaması nedeniyle Nisan ayında yenilenmiş haliyle açılacağı söylenen Yürüyen Köşk’ün durumunda hiçbir değişiklik olmadı.

Restütisyon, rölove ve restore ile ilgili projenin Kültür Varlıkları Bölge Müdürlüğü’nce onaylanıp onaylanmadığı da belirsizliğini koruyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla asılan dev Türk bayraklarının dahi çürümüşlüğün izlerini kapatamadığı Yürüyen Köşk, hala restorasyon bekliyor. Köşk, 1929 yılında Atatürk’ün kıyıya çıktığı noktada bulunan çınar ağacını ve mevkiyi çok beğenerek burada bir yazlık yapı inşa edilmesi emrinin ardından 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış, sonrasında çınar ağacının dalının çatıya zarar verdiği gerekçesiyle kesilmek istenmesi üzerine Atatürk’ün talimatıyla raylar üzerinde temelinden 5 metre kadar doğuya kaydırılması sonrasında “Yürüyen Köşk” olarak anılmaya başlanmıştı. Yalova’nın alameti farikalarından olan Yürüyen Köşk’ün ne zaman yenileneceği merakla bekleniyor.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138