Kadınlara Biresel Emeklilik Anlatıldı

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi haftalık kapasite programlarını sürdürüyor. Bu hafta kadınlara bireysel sigortanın sağladığı avantajlar hakkında bilgiler aktarıldı.

Kadınlara Biresel Emeklilik Anlatıldı

Yalova Kadın Konseyi bu haftaki kapasite geliştirme toplantısına eski bankacı Serap Türe’yi konuk etti. Bireysel sigortanın sağladığı avantajların konu edildiği toplantıda Türe, konu hakkında bilgiler aktarırken katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı. Türe Bireysel sigorta ve bireysel emeklilik sisteminin sağladığı avantajlarla ilgili olarak şu bilgileri aktardı, “Bireysel Emeklilik Sistemi diğer adıyla BES, uzun yıllar biriktirdiklerinizin emekli olduktan sonra size ek bir gelir sağlamasına yardımcı olacak bir emeklilik sistemidir. BES ile sisteme gönderdiğiniz katkı payları, belirlemiş olduğunuz fonlar ile değerlendirilerek, değer kazandırılır. BES sisteminde 10 yıl boyunca kaldığınız ve 56 yaşını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanmış olursunuz. 10 yılı aştıktan sonra birikimlerinizi toplu ya da aylık taksitler ile ömür boyu ya da belli süre içerisinde alabilirsiniz. BES son yıllarda özellikle para biriktirmekte zorlanan ve %25 devlet katkısı ile beraber ek bir katkı sağlaması nedeniyle tercih edilir hale geldi. BES sistemi birikim yapmanıza yardımcı olur. Birikimleriniz %25 devlet katkı payı ile desteklenir, yani yapmış olduğunuz her katkı payı için %25 devlet katkısı elde edersiniz, devlet katkısı limiti aylık brüt asgari ücretinin %25’i kadardır. Bireysel emeklilik sistemi fonunuzu ve şirketinizi değiştirme hakkınız bulunur, herhangi bir ücret ödemeden başka bir şirkete geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca fonlarınızı istediğiniz zaman kontrol edebilir, fon yönetimini kontrol edebilirsiniz. BES ödemelerinizi bütçeniz doğrultusunda azaltabilir dilerseniz, bütçenizin yetmemesi durumunda dondurabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi fonları vergiden de muaftır”
Kapasite geliştirme programlarının hızla devam ettiğini ve çok başarılı olduğunu belirten Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl, “Her hafta salı günleri, belirli gün ve ayların gündemini göz önünde tutarak yaptığımız haftalık kapasite geliştirme programlarını, üyelerimizin istek ve arzusunu da dikkate alarak belirliyoruz. Amacımız üyelerimizi ve katılımcıları, konusunda uzman kişiler ile bir araya getirmek bilgi edinmelerini ve sorularına cevap bulmalarını sağlamak. Bu hafta ise bireysel sigortanın sağladığı destek ve faydaları konuştuk.  Bireysel emeklilik nasıl olur, sağladığı avantajlar nelerdir. Kaç yıl ödeme yapıp kaç yaşında emekli olma hakkına sahip olabiliriz. Emeklilik hakkımız mirasçımıza devredilebilir mi. Ödemeler ne kadar ve nasıl oluyor.  Emekli olduğumuzda paramızın tamamını almak istersek alabilir miyiz veya kaç yıl emeklilik hakkından yararlanabiliriz gibi sorularımıza cevaplar aradık. Bu sorularımıza cevabı programımıza katılan eski bankacı Serap Türe verdi. Katılımcı arkadaşlarımızın oldukça memnun kaldığı programın gerçekleştirilmesinde bize destek olan Uğur Akbulut'a ayrıca teşekkür ederim” dedi.

YORUM EKLE