Kılıçköylü kadınlar, “Hukuksal Söyleşiler”e katıldı

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Yalova Barosu tarafından düzenlenen, “Hukuk Söyleşileri”ne bu ay Kılıçköy ev sahipliği yaptı. Kılıçköylü kadınlar hukuki konularda akıllarına takılan konularda aydınlatıldılar.

Kılıçköylü kadınlar, “Hukuksal Söyleşiler”e katıldı

Kadınların özellikle kendilerine uygulanan şiddete karşı nasıl bir hukuki mücadele vereceklerini anlatan, “Hukuk Söyleşileri” bu ay Kılıçköylü Kadınları konuk etti. Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Yalova Barosu tarafından düzenlenen söyleşiye Kılıçköy’ün kadın muhtarı Nedime Er ve köyde ikamet eden kadınlar yoğun ilgi gösterdiler. Baroya bağlı avukatlar katılımcılara kadına yönelik şiddet nedir? Şiddet türleri, şiddet ile karşılaşıldığında neler yapılmalı, bu gibi durumlarda kadınların hukuksal hakları nelerdir gibi konularda açıklamalarda bulundular. Kılıçköylü kadınlar ise bu konularda akıllarına takılan soruları yönelterek cevap aldılar.
Söyleşinin amacına ulaştığını dile getiren Yalova Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl İse, “Bu proje oldukça önemlidir. Bakanlığımızın da bu konuda başlatmış olduğu çalışmalar sonucunda Yalova Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nce kamu ve STK’lar arasında görev ve alan paylaşımı yapıldığında bizler de yıllardır okullarda yaptığımız çalışmalara bir yenisini ekledik. Yalova Barosu kadın çocuk komisyonu ile ortaklaşa başlattığımız 'hukuksal söyleşiler' projemizi okullarda aileler ile bir araya gelerek gerçekleştiriyoruz. Amacımız insanları bilgilendirmek ve haklarını fark etmelerini sağlamak. Bu toplantılarda herkes yaşadığı sorunlar hakkında bilgi alabilmek için avukatlarımıza danışabiliyor. Yalova Barosu ayrıca her hafta pazartesi günleri saat 16 00 da ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor. Ancak biz bu düşmanlığın dezavantajlı mahalle ve köylerde pek bilinmediğini düşündüğümüzden ve ulaşmakta zorluk çekenler için onların yanında olabilmek adına başlattık. İyi ki başlatmışız gerçekten çok faydalı olduğunu katılımcıların  geribildirimlerinden öğreniyoruz. Bu ay Kılıçköy ilköğretim okulunda gerçekleştirdiğimiz programa katılım oldukça iyiydi. Köy muhtarımız Nedime Er'e ve okul müdürümüz Nevzat Taşkın'a çok teşekkür ederiz. Projede bize destek oldukları için Yalova Barosu başkanına Av. Hakan Gergeroğlu’na, baronun kadın ve çocuk hakları komisyonu başkanı ve yönetim kurulu üyesi Av. Elif Turnacı Çavuş 'a çok teşekkür ederim.  Ayrıca her ay bize eşlik ederek halkımızı bilgileri ile aydınlatan gencecik avukatlarımız var onlar yoğun mesailerinden bizlere zaman ayırıyorlar her birine ayrı ayrı teşekkür etmek borcumuzdur. Bu ay bize bilgi aktarımı yapan Av. Hatice Harputlu'ya ve Av. Beyza Demirel'e çok teşekkür ederim” diye konuştu.

YORUM EKLE