Suna Koçal Yeditepe Bienali’ne Katıldı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı öncülüğünde düzenlenen “Yeditepe Bienali” açılışı Ayasofya ‘da gerçekleştirildi. Açılışa Yalovalı Ebru Sanatçısı Suna Koçal’da davetli olarak katıldı.

Suna Koçal Yeditepe Bienali’ne Katıldı

Yalovalı Ebru Sanatçısı Suna Koçal Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen “Yeditepe Bienali”ne katıldı. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Bienalin açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'da bulunmaktan dolayı heyecanlı olduğunu belirterek, "Heyecanlıyım, duygusalım. Bu muhteşem, muhteşem olduğu kadar mübarek çatının altında konuşmak, hele hele garip asırlardan sonra konuşmak bayağı zor. Birçok duygusallığı da beraberinde getiriyor. Bugün burada Yeditepe Bienali’nin yapılmasını çok anmalı buluyorum. Kendi alanında dünyada bir ilk olan, 600 sanatçının 3 bine yakın eserini bünyesinde barındıran Yeditepe Bienali’nin geleneksel sanatlarımızın tanıtımında önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. Bienalin bu tür organizasyonlarda sıkça tekrarlanan bir yanlışı düzelttiğin görmekten memnuniyet duyuyorum. Genellikle sergiler kapalı alanlarda icra ediliyor. Sanat eserlerini dört duvarın boğuculuğuna hapseden bu anlayış, estetiği öldürmenin yanında, eserlerin geniş kitlelere ulaşmasına da mani oluyor. Oysa İstanbul gibi her köşesi ayrı bir kültürün eserleri ile dokunmuş kadim bir şehrin bizatihi kendisi sanat galerisidir. Bu şehrin özellikle tarihi yarımadanın tamamı devasa bir Açıkhava müzesidir. Yeditepe Bienalinin başta şu anda bulunduğumuz Ayasofya olmak üzere her biri bir sana şahikası olan yarımada üzerindeki 30 tarihi mekandan istifade etmesini bu bakımdan kıymetli buluyorum" dedi.

Böylesi önemli bir organizasyonda yer almaktan büyük bir onur ve gurur duyduğunu belirten Suna Selma Koçal ise, “Cumhurbaşkanlığı himayesinde , Fatih Belediyesi ve Klasik Sanatlar Vakfının düzenlemiş olduğu, dünyanın ilk klasik sanatlar bienali. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya camiinde açılışını yaptığı Yeditepe Bienalimiz nice güzelliklerin başlangıcı olmasını diliyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE