Tabiat Varlıklarımız Koruma Altında

Yalova Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, ilimizde bulunan tabiat varlıklarını koruma altına aldı.

Tabiat Varlıklarımız Koruma Altında

Tabiat varlıklarımız koruma altında. Yalova Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, ilimizde bulunan tabiat varlıklarını koruma altına aldı. Yapılan açıklamada, “İlimiz sınırları içerisinde korunan alan olarak 2 adet sit alanı, tabiat varlığı olarak 1 adet mağara ve Yalova-Termal karayolu üzerindeki yaklaşık 12 km boyunca bulunan tüm çınarlar ile İlimizin muhtelif bölgelerinde yaklaşık 500 adet tescilli Anıt Ağaç bulunmaktadır. İl Müdürlüğümüzce, Bakanlığımız Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü personeli ve Bursa Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu üyeleri ile birlikte 11.11.2021 tarihinde ilimizdeki potansiyel anıt ağaçlar ile Yalova-Termal karayolu üzerindeki tescilli anıt ağaçların genel durumunu tespit etmek amacıyla incelemelerde bulunulmuştur. “Tabiat Varlığı” olarak tanımlanan anıt ağaçların mevcut durumlarını belirlemek ve tanıtımlarını sağlamak, bakım ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla tescil işlemleri yapılan anıt ağaçların korunmasına yönelik çalışmalar İl Müdürlüğümüzce yürütülmektedir. Anıt ağaçların envanterlerinin oluşturulması, mevcut durum tespitlerinin ve bakım çalışmalarının yapılması İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda Bursa Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu ve Bakanlığımız Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü hassas bir şekilde sürdürülmektedir.

Bu doğrultuda;

İlimiz Çınarcık İlçesi Kocadere Köyü Çifteçınarlar Mevkiinde tescil edilmesi talep edilen 7 adet potansiyel anıt ağacın (Yedili Çınar),

İlimiz Çınarcık İlçesi Çalıca köyünde tescil edilmesi talep edilen 1 adet potansiyel anıt ağacın,

İlimiz Termal İlçesi Akköy Köyünde tescil edilmesi talep edilen 3 adet potansiyel anıt ağacın,

İlimiz Merkez İlçesi Safran Köyünde tescil edilmesi talep edilen 2 adet potansiyel anıt ağacın bakım ve restorasyonlarına esas mevcut durumları belirlenip, koordinat ve fotoğrafları alınarak envanter çalışmaları tamamlanmıştır. Ayrıca İlimiz Yalova-Termal Karayolu üzerindeki bulunan ve İstanbul II. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 14.05.1997 tarihli ve 4491 Sayılı Kararı ve 15.04.1999 tarihli ve 5137 Sayılı Kararı ile yol boyunca tescillenen çınar ağaçlarının genel olarak incelenmesi neticesinde, ağaçların genel durumu, yapılabilecek genel bakım, temizlik ve rehabilitasyon çalışmalarının komisyon gündeminde değerlendirilmesi kararlaştırılmıştır” denildi.

YORUM EKLE