Demirci Ustası Yılın Ahisi

Demirci ustası Sami Demirel ahilik haftası kutlamalarında ‘yılın ahisi’ seçildi.

Demirci Ustası Yılın Ahisi
1955 doğumlu Sami Demirel ilkokuldan sonra babasının yanında ata mesleği olan sıcak demirciliği, dedelerinin Bulgaristan’dan göç etmeden önce de yaptıklarını belirti. 1979 yılında vergi kaydını açtırdığını ve baba mesleğini kendi adına o günden beri yaptığını söyleyen Demirel bugüne kadar alanında 5 usta ve pek çok da çırak yetiştirmiş.

Ahilik haftası kutlamaları dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Fehmi Öncü ve birliğe bağlı diğer oda başkanları Atatürk anıtına çelenk koydular. Daha sonra valilik ve belediye başkanlığı ziyaretine yılın ahisi seçilen Sami Demirel ile Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği heyeti ziyaretlerde bulundular.

Ahilik Nedir?

“Ahilik, Ahi Evran Hazretleri tarafından Hacı Bektaş-ı Veli hazretlerinin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatıdır. Aslen Horasan Kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir” 

YORUM EKLE

banner137

banner138