Aşı Haftası’nda farkındalık arttırılacak

Yalova İl Halk Sağlığı Müdürü Dr.İbrahim Dedecan, Aşı Haftası’nda toplumun aşılama konusunda farkındalığının arttırılmasının hedeflendiğini ve 5 yaş altında eksik aşılı çocukların aşılanmasının tamamlanması olduğunu söyledi.

Aşı Haftası’nda farkındalık arttırılacak
Aşı Haftası ile ilgili bilgilendirmede bulunan Yalova Halk Sağlığı Müdürü Dr.İbrahim  Dedecan, Aşı Haftası’nın bu yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2013 yılından itibaren 1.Dünya Aşı Haftası olarak yapılmasına karar verildiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesinin bir girişimi olan Avrupa Aşılama Haftasının ilkinin 2005 yılında düzenlendiğini belirten Dr.Dedecan, “ Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan haftada, etkinlikler 22 Nisan-27 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlenecektir. Düzenlenen aşı haftasının Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2013 yılından itibaren "1.Dünya Aşı Haftası" adı ile yapılmasına karar verilmiştir” dedi.

Bebek, çocuk ölümlerinin ve sakatlıkların önlenmesinde aşının önemine dikkat çeken İl Halk Sağlığı Müdürü Dr.İbrahim Dedecan, “İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma etkilerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkisinin ortadan kaldırılarak sağlam veya risk altındaki kişilere verilmesi için geliştirilen biyolojik maddelere aşı  denilmektedir. Aşı, kişileri hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmesi için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanmaktadır. Herhangi bir aşının koruyucu etki gösterebilmesi için uygun yaşlarda ve uygun aralıklarda yapılması şarttır. Aşıların çocuklara hastalıklara yakalanma riskinin en yüksek olduğu dönemlerden önce yapılması gerekmektedir. Geniş araştırmalar sonucunda belirlenen "Aşı Takvimi"ne uyulması, en yüksek düzeyde koruma sağlanması açısından çok önemlidir.

Enfeksiyon hastalıklarına bağlı ölümlerin önlenmesinde temiz su sağlanması dışında en etkili yöntem aşılamadır. Aşı ile önlenebilir hastalıklara bağlı ölümler ve bunlara bağlı uzun süreli sekeller, aşı alanında son yüzyılda gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar sonucu geliştirilen ve yaygın olarak uygulanan aşıların kullanımı ile ciddi oranda azalmıştır. Nitekim dünya genelinde etkin aşılama sonucu 20.yüzyıla kadar insanlığın kabusu olan çiçek hastalığının kökü kazınmış; poliomiyelit hastalığının(çocuk felci) yeryüzünden tamamen silinmesine çok az bir zaman kalmıştır. Sağlık Bakanlığı bugün ülkemizde aşı ile önlenebilir hastalıklar ve bu hastalıklara bağlı ölümlerin ve sekellerin engellenmesi amacıyla Genişletilmiş Bağışıklama Programı uygulamaktadır. Bu program kapsamında, boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, verem, çocuk felci, Hepatit-A, Hepatit-B, Suçiçeği, Hemofilus influenza tip b’ye bağlı hastalıklar (menenjit gibi) ile streptokokus pnömoniya’ya bağlı invaziv pnömokokal hastalıkların (zatürre gibi) ve bu hastalıklardan kaynaklanan bebek ve çocuk ölümlerinin ve sakatlıkların engellenmesi hedeflenmektedir” dedi.

Doğan her bebeğin aşı takvimine uygun olarak hastalıklara karşı bağışık kılınmasının temel hedef olduğunu belirten Dr.İbrahim Dedecan, “ Genişletilmiş deyimi ise aşısız veya eksik aşılı bebek ve çocukların tespit edildiği anda aşılanmasının sağlanması ve bu uygulamanın ülke genelinde her yerde eşit olarak yapılması anlamını vurgulamak için kullanılmaktadır. GBP, bilim insanlarından oluşan Bağışıklama Danışma Kurulu’nun (BDK) bilimsel desteği ve önerileri doğrultusunda yürütülmektedir. Aşı uygulamaları, aile sağlığı merkezlerinde ve hastanelerde yapılmaktadır. Aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır “ diye konuştu.
YORUM EKLE

banner137

banner138