Dondurmada hijyene dikkat

Yaz sezonunun vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan dondurma mevsimi açılırken, uzmanlar bu lezzetin tüketilmesinde hijyene dikkat edilmesi uyarısında bulunuyorlar.

Dondurmada hijyene dikkat
Yaz mevsiminin vazgeçilmez lezzeti dondurmanın sağlıklı koşullarda üretilmediği zaman yararı yanında zarar getireceğini belirten uzmanlar, ''Sütten bulaşabilen verem, brusella, difteri, ishal, tifo, dizanteri gibi pek çok hastalık, sağlıklı koşullarda üretilmeyen, saklanmayan ve tüketilmeyen dondurmalar aracılığıyla insanlara bulaşabilir. En sağlıklı dondurma pastörize süt ve gerçek meyveler kullanılarak yapılan dondurmadır. Meyveli, şeker ve yağ içeriği düşük olan, doğal olmayan hiçbir madde içermeyen, hijyenik ortamlarda, el değmeden yapılan ve uygun şartlarda saklanarak hijyenik malzemelerle temiz külah ya da kaplara konularak tüketicilere ulaştırılan dondurma sağlıklıdır” diyerek hijyene dikkat çekiyorlar.

Uzmanlar,  serinletici ve ferahlatıcı etkisiyle yaz sıcaklarının değişmez lezzeti dondurmanın faydalarını ise şöyle sıralıyor: ''İçinde süt, şeker, meyveler gibi maddeler nedeniyle, besin değeri oldukça yüksek olan dondurmada, protein, karbonhidrat ve yağ gibi temel besin ögeleri ile birlikte, A, D, E, C ve B grubu vitaminler, aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, potasyum, demir ve çinko mineralleri bulunmaktadır. İçindeki bu vitamin ve mineraller sağlığı korumada, hastalıklara karşı direnci artırmada ve vitamin eksikliğini ortadan kaldırmada çok yararlıdır. Dondurma yazın zayıflama diyetlerinde de zengin vitamin ve mineral içeriği ile son derece faydalı bir besindir.''

YORUM EKLE

banner137

banner138