Grip’ten Aşı İle Korunun

İstanbul Eczacı Odası Yalova İl Temsilcisi Ecz. Kürşat Emre Çandır, henüz grip aşısı olmayan bilhassa 65 yaş üzerindeki kişilerin , aşı yaptırmalarının önemine dikkat çekti.

Grip’ten Aşı İle Korunun

Gribal Enfeksiyon,  kış aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkan ve vücut direncinin düşmesiyle enfeksiyon oluşumuna sebep olan viral bir hastalıktır. Hastalık ortaya çıktıktan sonra yüksek ateş, burun akıntısı , halsizlik , kırgınlık ve öksürükle beraber seyrediyor. Grip aşısı yaptıran kişilerde ise, hastalığa yakalanma riski azaldığı gibi, hastalığa yakalanılsa bile bu etkilerin çok hafif atlatıldığı bir gerçek.  Grip ve zatürre aşısı, sadece grip ve zatürreden korumuyor. Özellikle yaşlı kişilerde felç ve kalp krizi riskini de azaltıyor dedi.

Grip aşısının gecikmesi konusuna da değinen Ecz. Kürşat Emre Çandır, bu sene üretici firma kaynaklı sebeplerden dolayı aşılar eczanelere geç ulaştı. Ancak şu an, hemen her eczanede aşıya ulaşmak mümkün. Özellikle Ülkemizin bilimsel verileri değerlendirildiğinde grip aşısının eylül-ocak ayları arasında yapılması önerilmekle birlikte grip mevsimi nisan ayına kadar devam ettiği için mart ayının sonuna kadar aşı yapılabilir.Bu sebepten, henüz aşılama yapılmamış vatandaşlarımızın en kısa sürede aşı için başvurmaları önemlidir dedi.

Gripten korunmak için aşılanmanın yanı sıra sık sık su ve sabunla eller yıkanmalı, öksürük ve hapşırık esnasında ağız ve burun tek kullanımlık kâğıt mendille kapatılmalı ve mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Mendil yoksa kolun iç yüzüne hapşırılmalı, içinde bulunulan mekanlar havalandırılmalı, grip belirtileri olan kişilerin evde istirahat etmeleri sağlanmalıdır. Ayrıca C vitaminince zengin meyve ve sebze tüketilmeli, gerekirse C vitamini içeren ürünlerle bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeler  de yine eczanelerden alınarak tüketilmelidir dedi.

YORUM EKLE