Kalyoncu, ‘Kan Stokları Kritik Seviyenin Altında’  

Yalova Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşlarını içinde barındıran Gönül-der Başkanı Halil Kalyoncu, Yalova’da kan stoklarının kritik seviyenin altına düştüğünü, acil kana ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Kalyoncu, ‘Kan Stokları Kritik Seviyenin Altında’  

Kalyoncu, kan ihtiyacının yaşamsal bir sorun olduğunu Kızılay’ın kan ihtiyacının acilen karşılanmasının gerektiğini bu amaçla Yalova Sivil Toplum kuruluşları olarak kan bağışı kampanyası yaparak hem farkındalık oluşturmak hem de Kızılay’ın kana ihtiyacını bir nebze olsun karşılamak istediklerini söyledi. Covid-19 salgınının kan bağışını düşürdüğünü bununda Kızılay’ın kan stoklarının kritik seviyenin altına düşmesine neden olduğu ancak kan ihtiyacının ise daha da arttığını belirten Kalyoncu, “Ülke kan ihtiyacının tamamına yakınını karşılayan Türk Kızılay, kan bağışlarında yaşanan düşüş nedeniyle vatandaşlara çağrıda bulunuyoruz. Kan stoklarının kritik seviyenin altına düştüğü bu dönemde Kızılay ekipleri, Yalova’mızın meydanlarında, dolmuş durağında, ve belirli noktada vatandaşları kan bağışına bekliyoruz” dedi.

“Vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yok”

Kan almanın 15 dakika süren basit bir işlem olduğuna işaret eden Kalyoncu, “Bu 15 dakika süren işlem içerisinde vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yok. Kızılay kan merkezleri hastane değil, sağlıklı insanların geldikleri, 2 saatte bir dezenfektan uygulamasıyla temizlenen hijyenik ortamlar. Kovid-19 kan yoluyla da bulaşmıyor. Yani buraya gelip kan vermek ekmek fırınına gidip pide almaktan daha güvenli. Buradaki bulaş riski herhangi bir fırın kuyruğundaki bulaş riskinden daha düşük. Dolayısıyla endişelenecek bir durum yok" diye konuştu.

YORUM EKLE

banner138