Karaçam’dan Hayat Kurtaran Bilgiler

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, depremde yıkıntı altında mahsur kalınması halinde yapılacakları anlattı.

Karaçam’dan Hayat Kurtaran Bilgiler

Karaçam maddeler halinde şunları söyledi;

1-Paniklemeden durumunuzu kontrol ediniz.

2-Hareket kabiliyetiniz kısıtlanmışsa çıkış için hayatınızı riske atacak hareketlere kalkışmayınız.

3-Biliniz ki kurtarma ekipleri en kısa zamanda size ulaşmak için çaba gösterecektir. (UNUTMAYIN NE KADAR ÇOK EĞİTİMLİ İNSAN OLURSA O KADAR ŞANŞLIYIZ)

4-Enerjinizi en tasarruflu şekilde kullanmak için hareketlerinizi kontrol altında tutunuz.

5-El ve ayaklarınızı kullanabiliyorsanız su, kalorifer, gaz tesisatlarına, zemine vurmak suretiyle varlığınızı duyurmaya çalışınız.

6-Sesinizi kullanabiliyorsanız kurtarma ekiplerinin seslerini duymaya ve onlara seslenmeye çalışınız. Ancak enerjinizi kontrollü kullanınız. UNUTMAYINIZ Kİ BİR ENKAZDA SESLİ VE SESSİZ ARAMALAR YAPILMAKTADIR)

7-Unutmayınız ki; Erzincan depreminde Nurcan hemşire 9 gün, Senirkent sel ve heyelanında Gülsüm Nine 2 gün, Dinar'da 9 kişi 36-48 saat, Adana depreminde Sercan Güvercin ve Hatice Öğretmen 2 gün sonra, Marmara depreminde pek çok kişi 3 üncü, 4 üncü günlerde hatta 5 inci günde, son Düzce depreminde Şaziye Bulut 41 saat sonra enkazdan sağ olarak çıkartılabilmiştir. Arama-kurtarma eğitimleri ilk önce kendiniz, eşiniz, çocuklarınız, komşunuz, arkadaşınız ve bulunduğunuz ilde yaşayanlar için önem arz etmektedir.

YORUM EKLE