Ölüm belgesi nasıl alınır?

Yalova Halk Sağlığı Müdürlüğü, ölüm bildirimleri ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yaparak, ölüm durumunda aranması gereken ilgili telefonlar ile ölüm durumunda yapılması gerekenleri belirtti.

Ölüm belgesi nasıl alınır?
Yalova Halk Sağlığı Müdürlüğü, Yalova Belediyesi Sağlık İşleri mesai saatleri içi  0226 8139846, Yalova Belediyesi Sağlık İşleri mesai saatleri dışı  188, Yalova Belediyesi  santral  0226 8141008, Halk Sağlığı Müdürlüğü ( 7/24 ) direkt cep tel . 0532 1348222, Halk Sağlığı Müdürlüğü santral  0226 8140033-34 olduğunu açıkladı.

İl Halk Sağlığı Müdürü İbrahim Dedecan, “Ölüm vuku bulduğunda defin işlemleri ve diğer resmi işlemler için ölüm belgesi istenmektedir. Ölüm belgesi alabilmeniz, cenazenizi defnedebilmeniz için bir hekimin ölümü tespit etmesi ve gerekli belgeleri doldurması gerekmektedir. Ölüm sağlık kurumlarında gerçekleşmişse ölümü tespit eden hekim, Yalova Belediyesi sınırları içinde gerçekleşmişse Belediye Hekimi - yoksa Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi  ya da Aile Hekimi,  diğer yerleşim yerlerinde ise Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi, yoksa Aile Hekimi bu belgeyi düzenlemekle mükelleftir. Ailenizde-komşularınızda ölüm vuku bulduğunda gerekli telefonların aranarak, ölüm tespitinin yapılması ve gerekli belgelerin doldurulması için hekim çağrılması gerekmektedir. Hekim en kısa sürede adresinize gelecek ve gerekli işlemleri yapacaktır. Hekimler bu konuda 24 saat esasına göre hizmet vereceklerdir” diye bilgi verdi.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138