Sağlık Müdürü’nden “İlacı eczaneden satın alın” çağrısı

Son günlerde yasak olmasına rağmen eczane dışında bakkal, büfe gibi işyerlerinde ilaç satıldığına dair şikayetler aldıklarını belirten Yalova İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Daştan, “Yalova halkı ve esnafımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.

Sağlık Müdürü’nden “İlacı eczaneden satın alın” çağrısı
İlaç sadece bu konuda akademik eğitim almış olan eczacılar tarafından eczanelerde satılan tıbbi bir madde olduğunun kanunla da sabitlendiğini belirten Müdür Daştan, “Sağlıkla hiçbir ilgisi olmayan bakkal, market benzinlik gibi yerlerden kontrolsüz bir biçimde temin edilen ilaçların, hangi koşullarda, nerede üretildiği ve içerisinde ne olduğunu bilmek mümkün değildir.

’Merdiven altı üretim’ diye adlandırılan sahte ilaçlar bir yana, hiçbir ilacın hekim tavsiyesi ve eczacı kontrolü olmadan tüketilmemesi gerekmektedir. İlaçların kontrolsüz sunum ve tüketimi, özellikle gençleri tehdit etmekte, hatta ölüme varan sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bilinçsiz İlaç tüketiminden kaynaklı vakalar her geçen gün artmakta, bu da bazı acil önlemleri almayı zorunlu kılmaktadır” dedi.

Bu ilaçların eczanelerdeki satışlarının bile Sağlık Müdürlüğü tarafından çok sıkı denetleniyor olmasına rağmen bakkal, market gibi yerlerde kontrolsüzce satılıyor olmasının kabul edilemez bir durum olduğunu belirten Dr.Ali Daştan, “Bu sebeple eczane dışında satış yapan yerleri tespit ederek öncelikle uyaracağız. Ancak yarıya rağmen halen satışlarına devam etmeleri halinde ise ilaç satışı yapanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Bu konuda hem Yalova esnafımızı hem de Yalova halkımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.


YORUM EKLE

banner137

banner138