SGK 7256 Yapılandırma Taksit Ödemesinde Yeni Düzenleme

Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu bulunan ve 7256 Sayılı Borç Yapılandırma Kanunundan yararlanmak isteyen sigortalı ve işverenler için son başvuru tarihi 1 Şubat 2021 olarak belirlenmişti.

SGK 7256 Yapılandırma Taksit Ödemesinde Yeni Düzenleme

Söz konusu borçlar ister peşin istenirse de 6, 9, 12 veya 18 eşit taksit halinde iki ayda bir ödeme ile 36 aya kadar taksitlendirildi. Başvurular sonrası borçlara ait ödeme planları işveren ve sigortalılarımıza tebliğ edildi. Tebliğ edilen ödeme planlarında her taksit için son ödeme tarihleri bulunmaktadır. İlk taksit ve peşin ödeme için son tarih 31 Mart 2021 olarak belirlenmişti. Söz konusu yapılandırmanın bozulmaması için en önemli şartlarlar biri de taksitli borçlar için ilk iki taksitin son ödeme tarihleri geçirilmeden ödenmesi olarak belirlenmişti.

Taksit Ödemesini Süresinde Yapamayan İşverenlere Yeni Düzenleme

Sosyal Güvenlik Kurumu yaptığı değişiklikle; taksitle ödeme yolunu tercih etmiş olan sigortalı çalıştıran işverenlerin, ilk taksiti ödeyip ödemediği göz önünde bulundurulmaksızın 30/4/2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil) peşin ödeme talebinde bulunması ve peşin olarak hesaplanan borcu belirlenen gecikme zammı oranı üzerinden hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte 30/4/2021 tarihine (bu tarih dâhil) kadar ödemesi halinde peşin ödeme hükümlerinden yararlanılması mümkün olacaktır. Söz konusu hükümden yararlanmak isteyen işverenlerin yapılandırma başvurusunda bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine/Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurarak taksitli ödeme planlarını peşin ödeme planı olarak değiştirmeleri gerekmektedir. Ödemeler; banka şubelerinden, ATM’lerden, SGK online ödeme sistemi üzerinden kredi kartıyla veya internet bankacılığı kullanılarak yapılabilmektedir.

YORUM EKLE