Şifa deposu ıhlamurun kilosu 60 Lira

Kışın vazgeçilmezi ıhlamur Yalova pazar tezgahlarında 60 Liradan alıcı buluyor.

Şifa deposu ıhlamurun kilosu 60 Lira

Haziran ve ağustos ayları arasında hasadı yapılan ve Yalova’nın üretimde başı çektiği ıhlamur çiçeğinin hasadının tamamlanmasının ardından Yalova pazarında tüketiciyle buluşan ıhlamur kilosu 60 Liradan satılıyor.

 

Yalova ormanlarında doğal olarak yetişen ıhlamur köylülerin de önemli bir kazanç kapısı. Müşterilerin özellike çiçeği bol ıhlamuru tercih ettiğini dile getiren köylü satıcılar, Yalovalılar’a kış gelmeden ıhlamur almalarını kışın fiyatların artabileceğini söyledi.

 

Kış aylarında gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı için iyi bir alternatif olan ıhlamuru doğal olarak köylülerden alıp kullanmayı tercih eden Yalovalı tüketiciler, “Kış ayları için ıhlamur bizim vazgeçilmez içeceğimiz. Soğuk havalarda özellikle soğuk algınlığı  belirtileri görüldüğünde ilk yaptığımız ıhlamur demlemek. Çocuklarımıza da bal ve limon katarak içirdiğimizde iyi bir şifa kaynağı oluyor” diyerek kış aylarında ıhlamurdan vazgeçemediklerini dile getiriyor.

 

Türkiye’de sadece Artvin ve Yalova’da üretilen kestane balı da ıhlamur ağaçlarındaki çiçeklerin etrafına yerleştirilen kovanlardan toplanan nektarla üretiliyor ve birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı ifade ediliyor.

 

Uzmanlar tüketicilerin sağlıklı ıhlamur ve ıhlamur çiçeği alırken dikkat etmeleri gerekenleri ise şöyle sıralıyor: ” Kendine özgü renk, koku ve görünüşte olmalı. Küflenmiş, çürümüş, bozulmuş, rengi kararmış olmamalı, canlı böcek bulunmamalı, çıplak gözle bakıldığında ölü böcek ve kalıntıları görülmemeli, rutubet, çiçek ıhlamurda % 9’u , yapraklı çiçek ıhlamurda % 11’i, yaprak ıhlamurda % 12’yi geçmemeli, yabancı madde miktarı ağırlıkça % 0.5’ten çok

olmamalı” diyerek ıhlamur alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklıyor.

 

Ihlamur çayı bekletildiğinde içindeki aktif maddelerin kaybolduğuna dikkat çeken  uzmanlar her daim taze olarak demlenip içilmesini tavsiye ediyorlar . Aynı zamanda şifalı bir bitki olan ıhlamur kanı temizlemesinin yanında, karaciğer, damar kireçlenmesi ve damar tıkanıklıklarıyla birlikte özellikle gripal enfeksiyonlarda balgam söktürücü ve ateş düşürücü özelliğiyle dikkat çekiyor.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138