‘Deva Kadında’ Yalova’dan Start Alıyor

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, Deva Partisi GMYK üyesi Evrim Rızvanoğlu ve Marmara Bölgesi Kadından Sorumlu Koordinatör Sevda Durgun Yalova’ya geldi.

‘Deva Kadında’ Yalova’dan Start Alıyor

Esen, “DEVA Partisi olarak Türkiye çapında başlattığımız üye ve gönüllülük kampanyasının ilk startını Yalova’dan veriyoruz” dedi. DEVA Partisi Yalova İl Kadın Çalışmaları Başkanlığı tarafından parti binasında düzenlenen programa Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, GMYK üyesi Evrim Rızvanoğlu, Bölge Koordinatörü Merve Mollamehmetoğlu Keleş ve Marmara Bölgesi Kadından Sorumlu Koordinatör Sevda Durgun katılım sağladı.

‘Startımızı Yalova’dan Veriyoruz’

Üye ve gönüllülük kampanyasının startını Yalova’dan başlatacaklarını söyleyen Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, “Kadın Politikaları Başkanlığımızın çalışmaları kapsamında üye ve gönüllülük kampanyamızın ilk çıkış programını Yalova’dan başlatıyoruz. Üye ve gönüllü sayımızın arttırılması, teşkilatlarımızın güçlendirilmesi. Biliyorsunuz logomuz damla. Türkiye’deki damlaların çoğaltılması, bu damlalarla birlikte de damlanın içindeki filiz bizim için çok kıymetli. Ülkemizin geleceğine umut olacak çalışmalar yürütebilmek amacıyla bu filizleri yeşillendirmek için yollara çıktık. Koronavirüs pandemisi sürecinde dünyada ve ülkemizde öncelikle ekonomi olmak üzere birçok alanda değişimler meydana geldi. Bu değişimler beraberinde yeni sorun alanlarını ve ihtiyaçları da getirdi. Bugün baktığımızda esnafından çiftçisine, gencinden emeklisine, çocuğundan ev kadınına, çalışan kadına kadar birçok alanda sıkıntıların, yoksullukların olduğunu görüyoruz. Uzun yıllardır derin yoksulluk kelimesini rafa kaldırmıştık ne yazık ki pandeminin etkisiyle bu derin yoksulluk dediğimiz sınırı da aştık ve toplumumuzdaki derin yoksul sayısı artmaya başladı. Beraberinde önemli desteklere ihtiyaç var ama bu desteklerin yapılabilmesi için de güçlü bir devlet yapısına ve hazinenin de dolu olmasına ihtiyaç var” dedi.

‘Asıl Sorunlarımızı Konuşacağımıza Başka Şeylerle Uğraşıyoruz’

Ne yazık ki gündemin yoğun olduğunu ve Türkiye’nin bu sorunları konuşacağına bambaşka meselelerle yönetimsel zafiyetlerinde görüldüğü savrulmalar yaşadığına değinen Esen, “Biz bu noktada üstümüze düşeni yapmak, ülkemize deva olmak için yollardayız. Partimizi gün gün güçlendiriyoruz. 81 ilde ve birçok ilçede teşkilatlarımızı kurduk. 50 kadar kongremizi tamamladığımızı söyleyebilirim. Yalova’ya geldik, Yalova’nın kadınlarıyla tanışacağız, konuşacağız, dertleşeceğiz. Bizim için dinlemek önemli. Genel başkanımızın talimatıyla 90 günlük ve 360 günlük eylem planlarını çalışıyoruz. Bir iktidar değişikliğinde devletin işleyişinin aksamadan ilerlemesi, yürümesi ve iyileştirilmesi lazım. Genel başkanımız bize şunu soruyor, iktidar olunduğunda ilk bir ayda ilk 3 ayda ve ilk 1 yılda neleri değiştirebilir, dönüştürebilir ve iyileştirebiliriz. Sorun alanlarımızın gündeme düşen bombalarla çok görünmüyor ama bugün evde oturan gençlerimiz. Ev genci dediğimiz bir tanım ortaya çıktı. Ailesinden harçlık alan gidip kafede orada burada gün geçirmeye çalışan, istihdamda yer alamayan, okullarından ve eğitim imkanlarından uzak kalmış çocuklar. O çocukların annesi ev kadını olsa bile ciddi bir sorumluluk yüklendi kadınlarımıza. Çünkü çocukların bütün gün dersleri var, annenin sorumluluğu artıyor. Peki çalışan kadın cephesinde ne oldu. Birçok kadın istihdam cephesinden geri çekilmek zorunda kaldı. Çünkü çocuğu evde ve çocuğuna nitelikli bakım hizmetine ulaşamadığı için işini bırakmak zorunda kaldı. Emeklilerimiz 1500 liraya yükseltildi maaşları ama 1000 lira gibi bir maaşla geçinilmesi beklenen emeklilerimiz. 3 bin küsür lira asgari ücret var ama yoksulluk oranına, açlık oranına baktığınızda bunların çok altında kalan bir asgari ücret var. Bunlarla geçinilmesi mümkün değil. İşte tamda bu sorunlara nasıl çözüm üretebiliriz, şartları nasıl iyileştirebiliriz diye çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE