Gürel, ‘3 kuruşa 3 maaş’

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, Yalova Belediyesinde başkan yardımcısı Ahmet Sarıduman tarafından işçilere mobing yapıldığını iddia etti.

Gürel, ‘3 kuruşa 3 maaş’

Gürel, “Son aylarda Yalova Belediyesi'nde çalışan işçilerimize Hak-İş sendikasına geçmeleri için yapılan baskıları duymayan kalmadı” dedi. CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, “Özellikle Yalova Belediyesi'nde onun onayı olmadan hiçbir şeyin yapılamadığı söylenilen, insanüstü meziyet ve liyakatinden dolayı belediyede üç ayrı birimden toplam üç maaş alan, başkan yardımcısı Ahmet Sarıduman'ın bu mobingin başında olduğu herkes tarafından biliniyor. Bugünlerde ise özellikle Personel A.Ş.'de çalışan 688 emekçi kardeşimiz başka bir tehlike ve baskıyla karşı karşıya. Personel A.Ş.'de çalışan işçi kardeşlerimizin belediye ile toplu iş sözleşmesi süreci daha başından tıkandı. Yapılan iki toplantıda taraflar arasında hiçbir konuda uzlaşı sağlanamadı. Yasa gereği arabulucuya gidildi, oradan da bir sonuç çıkmadı. Ne mi oldu sonunda? Sendika haklarını kazanmak amacıyla grev kararı aldı. Nasıl bu hale gelindiğini öğrenebilmek amacıyla bazı görüşmeler yaptım. Belediye yetkilileri görüşmelerin daha başında anlaşmayı 1 yıllığına yapalım diye diretmişler. Nedeni sorulduğunda ise ‘Biz vekaleten görevdeyiz. Önümüzü göremiyoruz. Bizden sonra gelecek olanı zor durumda bırakmak istemiyoruz’ diye cevap vermişler. Esasında belediyeye vekaleten bakan yetkililerin seçilmiş belediye başkanının tekrar görevine döneceğine olan inançları noktasında kendilerini takdir ediyorum. Ama bu tür uzlaşma toplantılarında önce tüm detaylar belirlenir ve sonunda ne kadar süreyi kapsayacağına karar verilir. Bu sözleşme toplantısında ise gerçek amaç farklı. Amaç süreyi uzun tutmayıp bu sürede daha önce belediyenin diğer birimlerinde örneklerini duyduğumuz gibi Personel A.Ş. işçilerini de baskıyla bağlı bulundukları sendikadan koparıp kendi istedikleri sendikaya geçirmek. Bu sırada neden uzlaşı olmamış? Çünkü belediye sendikaya teklifinde; - Hafta tatili çalışma ücretlerini 1 yevmiye düşürüyor. - Öğleden önce ve öğleden sonra 15'er dakikalık iki adet molayı kaldırıyor. - Haksız yere işten çıkarma maddesini değiştirip, istediği zaman istediği işçiyi işten rahatlıkla çıkardığında belediyeye herhangi bir bedel ödetmemeye yönelik değişiklik yapıyor. - 1,5 yıl için ilk 6 ay için %6, diğer altı ay için % 6 zam teklif ediyorlar ki bu zammın yıllık ortalaması % 9,18'e denk geliyor” dedi.

‘İşçilerin alın terine göz diktiler’

Yalova Belediyesi yönetiminin işçilerin alın teriyle kazandığı 3 kuruş paraya da göz diktiğini belirten CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, “Bunlar konuşulanlardan aklımda kalan ana başlıklar. Yani Yalova Belediyesi 688 işçisine insanca yaşamaları ve çalışmaları için gerekli olan asgari maddi şartları ve hukuki güvenceleri sağlamamak ve süreç içerisinde bu çalışanların da sendikalarını baskıyla değiştirmek amacıyla süreci tıkıyor. Zaten iktidarın yandaşı olmayan hemen hemen herkesin kıt kanaat yaşamaya çalıştığı bu zorlu süreçte gözlerini şimdi de işçilerin alın terine dikmiş durumdalar. Bu durum tabii ki bizi şaşırtmıyor. "Millet aç, sadece midesine kuru ekmek gidiyor" dediğimizde pişkince "O zaman aç değiller" diyen zihniyet bunlar değil mi? Bu sırada Yalova Belediyesi'nde bu görüşmeleri kim yönetiyor dersiniz? Tabi ki belediyede 3 ayrı yerden maaş alan Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıduman. ‘Ne kadar büyük bir çelişki değil mi? Üç kuruş kazanmak için saatlerce alın teri döken emekçilerin karşısında, belediyeyi temsilen belediyenin üç ayrı biriminden toplam üç maaş alan kişi oturuyor.’ Her zaman emeğin ve emekçinin yanında olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin Yalova İl Başkanı olarak belediye yönetimine sesleniyorum. İşçinin, emekçinin hakkını verin. Bu sözleşmeleri yaparken bir an olsun kendinizi onların yerine koyun. Ailelerini, ay sonunu nasıl getirmeye çalıştıklarını düşünün. Verdikleri emeği düşünün. Bu sırada zatı muhteremi ikna etmek gerekirse, Ahmet Bey'e de ek olarak 2 yerden daha maaş bağlayın da toplam 5 yerden maaş alsın, yetmiyordur şimdi ona 3 maaş” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE