“İstanbul’a bağlı kalsaydı daha avantajlıydı”

AKP Genel Merkezi tarafından Manisa’da düzenlenen ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı eğitim seminerinde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Yalova İstanbul’un bir ilçesi olarak kalsaydı, bugün belki de hayal edemeyeceği yatırımları alacaktı” dedi.

“İstanbul’a bağlı kalsaydı daha avantajlıydı”
Yerel seçimler sonrasında hemen yasalaşması beklenen Büyükşehir Yasası ile ilgili görüşlerin dile getirildiği toplantıda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yalova örneğini vererek, bugün il olmanın bir şey kazandırmadığını ancak büyükşehre bağlı olmanın birçok avantajı olduğunu söyledi. Altepe, sözlerini şöyle sürdürdü: "Silivri, İstanbul sayesinde Silivri oldu. Daha önce kokudan geçilmeyen İzmit Körfezi  de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarıyla hayat buldu. İl olmak değil, Büyükşehir’e dahil olmak artı değer katıyor. Yalova, bugün İstanbul'dan ayrı tek başına bir il ve kendi yağıyla kavruluyor. Kendi bütçesi dışında yatırımlar gerçekleştiremiyor. Bu mümkün değil zaten. Ama İstanbul'un bir ilçesi olarak kalsaydı, Yalova bugün belki de hayal edemeyecek yatırımlar alacaktı. Çünkü İstanbul'un bütçesi Yalova'nın bütçesinin 300 katı. Hesabı yaptığınız zaman, kazanımlar ortaya çıkıyor. İnşallah Manisa da aynı şekilde olacak, Manisa da yeni yasayla birlikte hayal sınırlarını aşacak"

AKP Genel Merkezi tarafından düzenlenen eğitim toplantısında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan ve önümüzdeki yerel seçimlerin hemen ardından yürürlüğe girmesi beklenen Büyükşehir Yasası hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Başkan Altepe, kırsal alandaki gelişimi sağlamanın Büyükşehir Yasası'yla birlikte belediyeciliğin hedefi haline getirildiğini söyledi. Yasayla birlikte Büyükşehir kaynaklarının önemli oranda artırıldığını ve bütçenin yüzde 10'luk kısmının kırsal kesime ayrılmasının zorunluluk haline getirildiğini söyleyen Başkan Altepe, "Yasayla birlikte kentlerdeki her türlü yetki büyükşehir uhdesine bırakılıyor. İmar bütünlüğünün sağlanması, su kaynaklarının değerlendirilmesi, köylerde yapılacak alt yapı ve yol çalışmaları, cami, mabet ve okul nereye ne gerekiyorsa her şey Büyükşehir’e bırakılıyor. Yeni yasayla bu işler, Büyükşehir Belediyelerinin zorunlu görevi, ödevi haline getiriliyor" dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138