Özsümer, ‘Bunlar Başka Alemde Yaşıyor’

Demokrat Parti Yalova İl Başkanı Ahmet Özsümer, Yalova’ da karma OSB kurulacak mı? Yalova 6 OSB’ ye hazır mı? İki adet daha termik santralimiz olacak mı? Sorularına cevap bekliyor.

Özsümer, ‘Bunlar Başka Alemde Yaşıyor’

Özsümer açıklamasında, “Birileri, biz dışarıdan izliyoruz, birileri, o iş bizi aşar, birileri, biz konuşmayız, birileri, talimat Ankara’dan geliyor diyerek, üzerine alınmıyor! Hatta başka alemlerde yaşıyorlar; Meclis’te bir Yalova milletvekili vardı; Beşinci kol faaliyeti, franco, İspanya, Fransız savaşı, düşünce dünyası, kavram niteliği, düşünürler, artı değer, Marksizm, faşizm, aktörler, pozisyonlar, soyutluk ve hazin bir durumdan bahsetti. işsizim diyene Marksizm, yaşam savaşı verene, İspanya, Fransa savaşı anlatıp, milletin beş müteahhit den yaka silktiği günlerde, beşinci koldan bahsedip mutlu oluyorlar. Biz de soruyoruz? Yaptırım kararından sonra, beleş tahsis ne olacak? Yalova’ da karma OSB kurulacak mı? Yalova 6 OSB’ ye hazır mı? İki adet daha termik santralimiz olacak mı? Dilovası, Yalova’ya taşınacak mı? 675 bin nüfusa, Yalova hizmet verebilecek mi? Yalova’nın niteliğini nasıl etkileyecek, artı değer getirecek mi, bu işin aktörleri kim, Yalova nasıl pozisyon almalı, Yalova’yı hazin bir son mu bekliyor. Size sormayalım da francoya mı soralım?” ifadelerine yer verdi.

‘Bu iş şaka değil’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda Yalova’nın 15 yıl için hedeflenen nüfus artış oranının mevcuttan 3 kat fazla olduğunu belirten Özsümer, “Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, Türkiye nüfusunun 2023 yılında 86.907.367 kişi olması, 2040 yılında ise 100.331.233 kişiye ulaşması bekleniyor. Ülke genelinde, önümüzde ki 20 yıl için hedeflenen nüfus artışı yaklaşık % de 20 iken, Yalova’da 15 yıl için hedeflenen oran mevcut nüfusun 3 katı. Yine raporun bir bölümünde, fazla nüfus artışı işsizliğe ve göçe neden olur. Nüfus artışı, ülkenin üretim kapasitesinin ve kalkınma hızının üzerinde seyrediyorsa, birçok sorunları beraberinde getirir. (Eğitim, beslenme, altyapı yetersizliği gibi) deniyor! Nüfus yoğunluğu olarak tanımlanan ‘bir kilometrekareye düşen kişi sayısı, Türkiye ortalaması 107, Yalova’ da şu an 320. Yani 15 yıl sonra hedeflenen 675 bin nüfus rakamı gerçekleşirse, ilimizde bir kilometre kareye yaklaşık 1000 kişi düşecek. Ayrıca tek bir OSB’ si olmayan ilimize 2 yıl içinde, toplam imarlı alanının yaklaşık % 15’ ini kaplayacak, 6 OSB ve iki adet termik santral kurulması planlanıyor. Suyumuz yok, altyapımız yok, hafriyat dökecek yerimiz yok, yeterli arıtma tesislerimiz yok, hazırlığımız yok! Ve en önemlisi DEPREM var! Yalova’ ya sorulmadan, bir felaket senaryosu sahneye konuluyor! Sadece göz yumanlar değil, bu şehir bu planın altından kalkamaz! Bu şehrin en kısa zamanda bir araya gelmesi lazım” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE