"Sende mi Muğlim!"

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi Adayı Halit Güleç’ten yapımı planlanan 400 yataklı hastane için bir açıklama geldi.

"Sende mi Muğlim!"

“CHP olarak bu işin takipçisi olacağımızı söylemiştik” diyen Güleç; “Yalova halkına bu konuda verilen kaçıncı boş vaat artık sayamıyoruz. Seçim üzeri göstermelik bir ihale yapılarak halkı bir kez daha hayal kırıklığına uğrattınız. Şimdi de kalkıp seçimden sonra temeli atılacak diyerek halkı yine oyalıyorsunuz. Muğlim Bey İl Başkanı olduğunda yaptığı açıklamayla biraz bizleri ümitlendirse de gördük ki o da diğerleri gibi hayal tüccarı çıktı” dedi.

“Alıştık artık demek istemiyoruz. Yalova’nın bu hastaneye ihtiyacı var icraat bekliyoruz” diyen Halit Güleç; “Seçmene gittiğinizde merkezi hükümetin gücünden bahsediyor, yerel yönetimin hükümette olursa daha fazla hizmet üreteceğini söylüyorsunuz ama 5 yıldır hastane konusunda sadece hayal satıyorsunuz. Genel Başkanınız ilk söz verdiğinde Başbakandı üzerinden kaç seçim geçti, Cumhurbaşkanı oldu ama halen bizim hastane olmadı. Merkezi hükümet, Yalova’ya verdiği sözleri yerine getirmeyerek mi hizmet edecek? İnsanları kandırmayı bırakın” dedi.

“Yapacağız, Yapıyoruz Değil Artık Halk Yaptık Dediğinizi Duymayı Bekliyor”

“Belediye Başkanımız Vefa Salman, 2013 yılında Tıp Fakültesini gündeme getirdiğinde hastane konusu o dönemin Başbakanı bugünün Cumhurbaşkanı tarafında Yalova’da seçim vaadi olarak halkımıza söylendi” diyen Güleç; “Aradan 5 yıl geçti. Referandum yapıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Milletvekilliği seçimleri yapıldı. Ve ikinci yerel seçimler geldi. Dönüp baktığımızda hepsinin ortak özelliği ne? Hepsinde de Yalova halkına 400 yataklı hastane sözü verildi. Yapıldı mı? Tabi ki hayır. Vatandaşlarımız artık yapacağız, yapıyoruz boş vaatlerini değil, yaptık kelimesini duymak istiyor. Biz halkımıza bu işin takipçisi olacağız dedik ve bu iş yapılana kadar sorgulamaya devam edeceğiz” dedi.

“Yapımına Hiçbir Engel Yok”

Hastanenin yapılması için hiçbir engel olmadığını belirten Güleç, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlarımıza yaptıkları ziyaretlerde hastane sorulduğunda yapacaktık ama belediye engelliyor söylemlerini duyunca hem gerçekleri açıklayalım hem de katkı sağlayalım diye bir açıklama yayınladık. Dedik ki; 2014 yılından bugüne kadar Yalova Belediyesi üzerine düşen tüm sorumluluğu yerine getirdi. Ancak iktidar tek bir çivi dahi çakmadı. Eski İl Başkanı şimdinin Belediye Başkan Adayı şahıs tam 5 kez yapıyoruz diye açıklama yaparak halkı yanılttı. Şimdi tekrarlıyorum Yalova Belediye Meclisi, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman bu konuda yapılması gereken tüm prosedürü yerine getirdi. Şimdi sıra sizde göstermelik bir ihale yaparak halkı oyalamayın ve biran evvel hastanenin yapımına başlayın.”

“Bunlar Hesap Yapmayı Bilmiyor”

“400 yataklı hastaneye 2000 personel vaadi verenler ya sayı saymayı bilmiyor, ya da sallamak konusunda sınırları yok” diyen Halit Güleç; “2000 kişi istihdam vaadine göre hasta başına 5 personel düşüyor. Halk bu kadarda basite alınmaz. Akıl var mantık var. 130 bin nüfusa hizmet veren Yalova Belediyesi’nde bile 2000 bin personel çalışmazken 400 yataklı hastaneye 2000 personel alacağız demek hayal tüccarlığının en güzel örneğidir. Yıllardır yaptıklarını bu seçim döneminde de yaparak halkımızın duygularını istismar etmeye çalışıyorlar” dedi.

“İhalenin Üzerinden 1,5 Ay Geçti”

AKP’nin yeni İl Başkanı daha çiçeği burnundayken 20 Aralık’ta bir açıklama yaptı diyerek sözlerini sürdüren Güleç; “Bu konuda İl Başkanımızın yaptığı açıklamanın ardından AKP İl Başkanından hastane yapımı için bilmem kaçıncı talimatın geldiğine dair cevap geldi. Tabi ki umutlandık bu kez olur inşallah diye. 23 Ocak’ta ihale yapıldığını, tasarruf tedbirlerine rağmen Yalova’da hastanenin yapılacağını söylediler. Buna da sevindik. Ama üzerinden 1,5 ay geçti halen ne ruhsat için müracaat yapıldı ne de bir adım atıldı. AKP İl Başkanını göreve davet ediyor ve biran evvel bu konuda somut adım atılmasını sağlamasını Yalova halkı olarak beklediğimizi hatırlatıyorum. Yoksa kendisi de bundan öncekiler gibi güçsüz bir il başkanı olarak tarihteki yerini alacaktır.”

YORUM EKLE

banner137

banner138