SP İl Başkanı Korkmaz’dan borç eleştirisi

Saadet Partisi Yalova İl Başkanı Celal Korkmaz, hükümetin yeni bir göz boyaması ile Türkiye’nin dağlar gibi ağır borç yükünün üstünü örtmeye çalıştığını iddia etti.

SP İl Başkanı Korkmaz’dan borç eleştirisi
‘Hükümetin sanki sadece IMF’ye borcu var’ sözleriyle hükümeti eleştiren ve 10 senede dış borcun 207 milyar dolar arttığını belirten İl Başkanı Korkmaz, “Ekonominin gidişatını ve büyümeyi borçlanmaya endekslemiş olan Hükümet, yeni bir göz boyaması ile Türkiye’nin “dağlar gibi” ağır borç yükünün üstünü örtmeye çalışıyor. Yıllık 50 milyar dolarlık cari açık, 53 milyar liralık faiz ödemesi ve 337 milyar dolar olan dış borç görmezlikten gelinerek, Türkiye’nin IMF’ye olan kredi borcunun son taksitinin ödenmesiyle ilgili olarak kamuoyu ‘borçsuz bir ülke’ imajıyla kandırılıyor. Diğer taraftan ise, Türkiye, IMF politikalarını “harfiyen” uygulamaya, özelleştirme adı atlında “haraç mezat” satmaya ve uygulanan yanlış politikalarla paradan para kazananları ihya etmeye devam ediyor” dedi.

AKP hükümeti döneminde Türkiye’nin toplam dış borcunun 130 milyar dolardan 337 milyar dolara çıktığını belirten Korkmaz,  “Türkiye’nin borcu 10 yıl içinde 2.5 kat artarken Hükümet’in, ülkenin sadece IMF’ye borcu varmış gibi göstererek, kredinin son taksitinin ödenmesini ‘yeni dönem, borçsuz dönem’ şeklinde vermesi büyük bir aldatmaca olarak görülüyor. “Sıfır borç”la uyutulan Türkiye, Cumhuriyet tarihinin rekor dış borç yükünü sırtlanırken, her sene faize akan IMF’ye 52 yıllık toplam borç miktarı kadar para ise kimsenin aklına bile gelmiyor” açıklamasında bulundu.
YORUM EKLE

banner137

banner138