“Yalova Adeta Depremde Yıkılmayı Bekliyor”

İyi Parti Yalova İl Başkanı Ünlem Üstel şehrin üst ölçekli Çevre Düzeni Planlarının, imar planlarına yön verecek düzeyde olmadığını, mevcut imar planlarının ise kentsel dönüşümün önünü açmaktan uzak, yeni ve güvenilir yapılaşma alanlarının oluşmasına imkân sağlamadığını söyledi.

“Yalova Adeta Depremde Yıkılmayı Bekliyor”

İyi Parti Yalova İl Başkanı Ünlem Üstel, deprem gerçeği ile burun buruna olan Yalova’da Kentsel Dönüşümün sağlıklı şekilde hayata geçirilemediğini dile getirdi. Yalova’nın adeta olası bir deprem de yıkılmayı beklediğini vurgulayan Üstel AK Parti ve CHP’li Yalova Belediye Meclis üyelerini de sert bir şekilde eleştirdi. Üstel açıklamasında şu sözlere yer verdi, “17 Ağustos 1999 Marmara Depremi, Yalova’mızda telafisi mümkün olmayan can kayıplarına, sosyolojik ve psikolojik yıkımlara neden olmuştur. Dolayısıyla diyebiliriz ki; Türkiye Deprem Yönetmeliği, bir nevi sınıfta kalmıştır. Binalar o günün deprem yönetmeliklerine uygun olarak yapılmış, çoğunluğu mühendislik hizmeti almış olmasına rağmen, depreme karşı dayanmaları mümkün olmamıştır. Bunun yanı sıra binaların oturduğu zeminlerin taşıma kabiliyetinin zayıf, sıvılaşabilir ve gevşek nitelikte oluşu da hasarların artmasında ayrıca etkin olmuştur. Yalova’da bugüne kadar ne yapıldı?  Yeni bir depreme ne kadar hazırız?

Şehrin üst ölçekli Çevre Düzeni Planları, imar planlarına yön verecek düzeyde olmayıp, mevcut imar planları ise kentsel dönüşümün önünü açmaktan uzak, yeni ve güvenilir yapılaşma alanlarının oluşmasına maalesef imkân sağlamamaktadır.

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Yasası kapsamında çıkarılan kanun ve yönetmelikler, yerel yönetimlerce göz ardı edilmiş, küçük ama etkin menfaat çevrelerine hizmet eder duruma getirilmiştir. Şehrin riskli ve rezerv alanları henüz belirlenmemiş, alansal bazda dönüşüm yerine günü kurtarmak adına bina bazında inşaatlara devam edilmiş ve halen de devam edilmektedir.

Bunun yanı sıra Yalova’da ilk olarak 2006 yılında Bağlarbaşı Mahallesi’nde yapılmak istenen Kentsel Dönüşüm projesi üzerinden tam 12 yıl geçmesine rağmen bir çivi bile çakılmamıştır. Bu sebepledir ki Yalova halkı, kentsel dönüşüme olan inancını yitirmiş çaresizce yeni bir depremde yıkılmayı beklemektedir.

Kentsel dönüşümün önünü açacak Mikro bölgeleme Jeolojik Etüt Raporları sadece Yalova Merkez Belediyesi’nce kısmen yaptırılmışken, söz sahibi siyasi yöneticilerin ise bu raporun ne anlama geldiğinden haberdar olmadıkları da açık ve net olarak görülmektedir.

Burada üç farklı yönetim ve üç farklı siyaset anlayışının (AKP, DP-AKP, CHP) yanında, son 14 yılda her dönemde Belediye Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran sözde İktidar (AKP) partisinin mensupları 1. Derecede pay sahibidir. Mevcut yönetim (CHP) ile sözde iktidar (AKP) temsilcileri el ele, kol kola vermiş Yalova’yı uçuruma sürüklemektedirler.

Bunca yıl iktidar gücünü elinde bulundurmasına rağmen Yalova yerelinde kentsel dönüşüm adına hiçbir vizyon ortaya koyamamış bir siyasi anlayıştan da çözüm üretmesini beklemek hayalden öteye geçemeyecektir”

YORUM EKLE