“Yalova’da ne yatırım yapıldı da istihdam arttı?”

MHP İl Başkanı Hasan Topçular, Yalova’da AKP’ye üye kaydı yaptırmadan iş bulmanın zor olduğunu söyledi.

“Yalova’da ne yatırım yapıldı da istihdam arttı?”
Topçular, “Yalova’da ne yatırım yapıldı da istihdam arttı?” diye sordu. AKP Yalova milletvekili Temel Coşkun’un Yalova’da işsizlik oranının düştüğüne ilişkin açıklamasına MHP İl Başkanı Hasan Topçular’dan tepki geldi.

 Milletvekili Coşkun’un Yalova’da işsizlik oranının %14.4’ten %10’a düştüğü yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Topçular, “Başta AKP milletvekili Temel Coşkun ve memurlarının bu yönde açıklamalar yaptığını basın-yayın yoluyla öğrenmekteyiz. Her işte bilgi kirlenmesi ve maksatlı yönlendirmenin had safhada olduğu ülkemizde maalesef Yalova’da da politik ya da kamusal-kurumsal kimliğe sahip olanların bu işlere alet olduğunu söyleyebiliriz. Ekonomik büyümenin %2’ler seviyesine indiği Türkiye’de TÜİK’i istismar ederek acı gerçekleri saklayan AKP’li Coşkun’a objektif verileri kullanarak bazı soruları sormak ve cevap istemek şart olmuştur” dedi.

“Çiçekçilik OSB’de bir çivi dahi çaktınız mı?”

MHP İl Başkanı Hasan Topçular, işsizlikle ilgili rakamlar vererek Milletvekili Coşkun’a şu soruları yöneltti: “%2 olan Türkiye’nin ekonomik büyüme oranı altın ihracatı çıkarıldığı anda gerçek büyüme rakamı %0,8 dir.. Sayın Coşkun bunu biliyor musunuz? Türkiye’deki genel işsizliği %10,2 civarında açıkladınız. 57. Hükümet döneminde bu oran %10,3 civarıydı. 11 yılda AKP iktidarı olarak bir arpa boyu yol gittiniz mi?!. İktidarınızın her konuda olduğu gibi ekonomide de yere çakıldığını biliyor musunuz? İsmi çiçekçilikle anılan ilimizde MHP olarak 57. Hükümet döneminde Yalova’da Çiçekçilik OSB projesini hayata geçirmek için yoğun çaba harcadık; akabinde siz iktidara geldiğiniz. Bu zaman zarfında bir çivi dahi çaktınız mı?

TR42 olarak adlandırılan Marmara Bölgesine ait beş il dahilinde bulunan Yalova’nın ortalama nüfusu 2010 yılında 203 bin civarında iken; bu sayı 2012 yılı itibari ile 212 bine yaklaşmıştır. Yalova’da nüfus yoğunluğuna göre şehirleşme oranının %80’ler civarında olduğu bilinmektedir; yani göç ve nüfus artışı kırsaldan ziyade şehir merkezlidir. Ortalama göç hızı ise %5,3 tür. Bunların hepsi TÜİK verilerinde rahatlıkla incelendiğinde görülmektedir.TÜİK İBM’nin yaptığı araştırmada tarım dışı işsizlik oranı Yalova bazlı en az %14,5’tir. AKP vekil ve memurları anladığımız kadarıyla oranları kafalarına göre yorumlayarak şu senaryoyu vatandaşlara üflemek istiyor ki; 2010 yılında kabaca 30 bin kişi olduğu tahmin edilen işsiz sayısının 2 yıl sonunda 21 binler civarına düştüğünü iddia etmektedirler; TR42 kabul edilen; İzmit, Adapazarı, Bursa, Yalova gibi endüstri yoğunluklu kentler bölgesinde ortalama istihdam oranı yine TÜİK verilerine göre %48,2 oranındadır; ağızlarından düşürmedikleri Avrupa Birliği (AB) ülke ortalaması ise %60 ların üzerindedir. Bu oran dahi Yalova’mız için söz konusu değildir!

Yalova’da hangi noktada sanayi ve endüstri ağırlıklı bir proje ve istihdam politikası uygulanabilmiştir?!. Nüfus artış hızı ve göç oranı dikkate alındığında bu verilerin bize sağlayacağı en iyimser sonuç sadece işsizlik rakamının oransal olarak hala %14 ler civarında olduğudur. Pekiyi o zaman bu işsizlik seviyesi  nasıl %10 lar seviyesindedir? “ diye sordu.

“Yalova’da ne gibi yatırımlar olmuştur, nereye ciddi bir yatırım yapılmıştır ki istihdam artışı sağlanmıştır? “ diye soran Topçular, “Taşeronluk denilen sömürü düzeniyle emeği ve alın terini üç kuruşa istismar eden, asgari ücret uygulamasıyla insanları açlığa mahkum eden  düzenin farkında olmadığımızı sanıyorsunuz? İşkur’un meslek edindirme kursları gerekli ve yerinde olduğu kanaati bizde de mevcuttur; kendi açıklamalarına göre 1420 kişinin katıldığı kurslarda %40 istihdam sağlanmış. İşsiz sayısının da 9 bin olduğu söylenmiş; istihdam oranının 1/7’lerde olduğu TÜİK raporları ile sabitken; bu bilgilerin, işsizlik ve istihdam oranlarının vatandaşa doğru ve objektif biçimde anlatılmadığı aşikardır. İki yıllık zaman zarfında Yalova’da nüfus ortalama 9000 kişi artmışken, bu artış hızına göre istihdam gerçekleşse (ki böyle bir durum söz konusu değildir) işsizlik orana %14 lük sabit seyrine devam ediyor demektir.

Milletin vekili millete doğruları söylemekle mükelleftir; devletin kurumlarında çalışanlarda aynı sorumluluğu taşımak zorunluluğundadır. AKP sözcülüğüne soyunanlar da rahatlıkla vatandaşı yanıltmaktadırlar. Yalova’da İşkur’a kayıtlı olmayan iş umudunu kesenlerin oranı nedir? Toprak ve bahçe işleriyle, geçici yevmiye işlerle yarı aç yarı tok çalışan istikrarsız iş gücü oranı bu %10’luk işsizlik oranına ne kadar yansıtılmıştır? Ayrıca yaş itibari ile toplam bağımlılık oranı Yalova’da %45 ‘tir ve bu kesim ciddi geçim zorlukları yaşamaktadır; insanları köle gibi gören AKP iktidarının insanca ve onurluca yaşam hakkı tanımadığı, belirlediği asgari ücretle çalışanları açlığa talim ettiği malumumuzdur.

Vatandaşları aldatarak ve kandırarak politika yapmaya devam eden siyasi felaketin adı:AKP’dir! Birim sınıflamasına göre Yalova’da istihdam oranı %50’nin dahi altındayken bu tarz açıklamalarda bulunan zat-ı muhteremlerin bilgi ve analiz dahilinde vatandaşı yanıltmadan doğruları söylemesi gerektiğini tekrar ifade diyoruz” dedi.
YORUM EKLE

banner137

banner138