“İtirazımızın TBF Tarafından Kabul Göreceğine İnanıyoruz"

Semt77 Yalovaspor Basketbol Kulübü Başkanı Orbay Tuna, 81-80 kaybettikleri Aliağa Petkim maçı sonrasında sert açıklamalarda bulunarak maç içerisinde yapılan hakem hatalarıyla ilgili Türkiye Basketbol Federasyonu’na görüntülü olarak itirazda bulunduklarını söyledi.

“İtirazımızın TBF Tarafından Kabul Göreceğine İnanıyoruz"

Petkim maçının kendileri için hayati olduğuna vurgu yapan Başkan Tuna,” Her şey çok net. Bugüne kadar tüm hataları sindirdik ama artık yeter. Ligin en önemli maçlarından biri. Bizim için hayati maç. Böyle haksızlık olmaz. Yalova tek yürek olmalı” diye konuştu.

“Görüntüler açık ve net”

Semt77 Yalovaspor Basketbol Kulübü Başkanı Orbay Tuna, “Maçın bitmesine 7 saniye varken Petkimspor takımı kenar topu 5 saniyede oyuna sokamıyor ve ilk hata geliyor. Türkiye Basketbol Federasyonu resmi basketbol kuralları madde 17: Topun oyuna sokulması 17.3 Kural- 17.3.1 Topu oyuna sokan oyuncu yapmayacaktır. Topu elinden çıkarmak için 5 saniyeden fazla bekleme, pozisyon devamında oyuncumuz Roberto Galinat pas arası yapıyor illegal bir temas ile yere düşüyor ve Petkimspor oyuncusu yere atlıyor ama Petkimspor’lu oyuncunun elleri topun üzerinde olmamasına rağmen hava atışı kararı veriliyor. Türkiye Basketbol Federasyonu Resmi Basketbol Kuralları Madde 12: Hava atışı ve pozisyon sırası;12.1.2 Tutulmuş top, rakip takımlardan bir ya da daha fazla oyuncunun, bir ya da iki elinin sıkıca topun üzerinde olduğu ve hiçbir oyuncunun aşırı güç harcamadan topu kontrolüne alamadığında oluşur. Verilen iki hatalı kararın ardından Petkimspor’lu oyuncu maçın bitimine 1.2 saniye kala kenarda topu oyuna sokuyor ancak maç saatinin geç başlaması sonucunda top oyuna girdikten 1.59 saniye sonra top Petkimspor’lu oyuncunun elinden çıkıyor ve kurallara göre geçersiz olması gerekiyor. Konu ile ilgili resmi itirazımızı Türkiye Basketbol Federasyonu'na iletmiş bulunuyoruz. Paylaşacağımız görüntülerde de açıkça görüldüğü üzere haklı itirazımızın Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından da kabul edileceğine inancımız tamdır” diye konuştu.

ERDİNÇ BULUN

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2022, 10:09
YORUM EKLE