Yalova’daki Turnuva Meclise Taşındı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Yalova’nın yanı sıra Antalya düzenlenen şampiyonaların ardından federasyon yöneticileri ve yüzlerce sporcu koronavirüse yakalanmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.

Yalova’daki Turnuva Meclise Taşındı

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan’ın Yalova’da düzenlenen karate şampiyonası sonrasında Kovid’den yaşamını yitirdiğini ve ders alınmadığını belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Emir, “Uluslararası Kicboks Federasyon Başkanı, Türkiye’yi övdü ancak Avrupa’da turnuvaları iptal ediyorlar. Bu şampiyonalardan elde edilen gelir, sporcuların ve halkın sağlığından önemli mi?” diye sordu.

Avrupa ülkelerinin bir ertelediği Kick-Boks Şampiyonası, 15 ülkeden 388 kulüp, bin 500 sporcu ve 300'ün üzerinde antrenörün katılımıyla Antalya’da bir otelde yapıldı. Turnuvanın ardından federasyon yöneticileri ve yüzlerce sporcu Kovid’e yakalandığı ortaya çıktı. Organizasyonda Yalovalı sporcularda ter dökmüştü.

Öte yandan Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan’ın 29 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Yalova’da düzenlenen Türkiye Karate Şampiyonası’nın ardından Kovid’e yakalandığını ve yaşamını yitirdiğini hatırlatan Emir, “Yalova’da düzenlenen turnuvaya da binlerce sporcu katıldı. Karate her ne kadar olimpik branşlar arasında yer alsa da, halk ve sporcu sağlığı adına bu turnuvanın düzenlenmemesi gerekiyordu. Federasyon Başkanı, kupa töreninde yaptığı konuşmada organizasyonun iptali için defalarca başvuru yapıldığını belirterek, ‘Çok şükür hiçbir problem yaşamadan şampiyonayı tamamladık. Organizasyonu gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz’ ifadesini kullanmıştı. Karate, her ne kadar olimpik branşlar içerisinde yer alsa da, federasyon başkanının koronavirüsten yaşamını yitirmesi, turnuvaya ilişkin kaygıları haklı çıkardı. Şu anda yüzlerce sporcunun koronavirüse yakalandığını biliyoruz. Vaka sayılarının bu kadar yüksek olduğu bir dönemde binlerce sporcunun bir araya geldiği organizasyonlara dair verilen kararların yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi

Turnuvaların birçoğunun aynı otelde düzenlendiğine de dikkat çeken Emir, Bakan Kasapoğlu’na “Federasyon yöneticileri ile otel sahipleri arasında akrabalık ilişkisi ya da ticari bir bağ bulunmakta mıdır?” sorusunu yöneltti.

Emir ayrıca Antalya ve Yalova’daki turnuvaların ardından kaç sporcu ve kaç federasyon görevlisinin koronavirüse yakalandığını da sordu.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2021, 11:57
YORUM EKLE