“Açık Kapı, ‘Milletin Kapısı’dır”

Yalova Valiliği tarafından, “Milletin Kapısı” sloganı ile hayata geçirilen Açık Kapı uygulaması hizmete girdi. Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ise, “Talepler hızla ve vatandaş odaklı olarak yerine getirilecek” dedi.

“Açık Kapı, ‘Milletin Kapısı’dır”

İçişleri Bakanlığımızca 81 İl Valiliğinde kamu hizmetlerine kolay erişiminin sağlanması, vatandaş başvurularının hiçbir boşluğa mahal vermeden hızlı bir şekilde sonuçlandırılması, kamu hizmetlerinin sunumunda memnuniyetin arttırılması maksadıyla uygulanmaya başlanan Açık Kapı Projesi Yalova’da da hizmet vermeye başladı. Açık Kapı Projesi kapsamında vatandaşlar talep ve şikâyetlerini, Yalova Valiliği içerisinde oluşturulan Açık Kapı Bankolarında yüz yüze, acikkapi.gov.tr adresinden internet aracılığıyla veya Appstore-Googleplay uygulama marketlerinden indirecekleri “Açık Kapı” mobil uygulamaları ile müracaat edebilecekler.

81 İl Valiliğinde uygulanacak olan Açık Kapı Projesi, kurumsal konsept ve uygulama standartları belirlenmiş, başvuruların elektronik ortamda kaydedilip ilgili birimlere yönlendirileceği, başvuru sahibinin sürece ilişkin SMS yoluyla bilgilendirileceği, merkezden de takip edilebilecek, politikalar ve yeni hizmet sunum yöntemleri oluşturmak üzere, veri tabanındaki bilgilerin kullanılması suretiyle raporlamalar yapmaya olanak sağlayan bir proje olarak tasarlandı.

Vatandaşların taleplerinin en hızlı şekilde yerine getirileceğini vurgulayan Yalova Valisi Tuğba Yılmaz uygulama ile ilgili şu bilgileri verdi, “Uygulama vatandaş odaklı bir yaklaşım benimseyerek taleplere hızlı ve doğru çözümler üretmeyi, aynı zamanda ziyaret eden dezavantajlı kişilere mihmandarlık hizmeti vermeyi de sağlayacak. Güler yüzlü çalışanlarımızla tüm vatandaşlarla birebir ve sıcak bir iletişim kurulmasını sağlanırken İçişleri Bakanlığı’na bağlı kurumlar, yerel yönetimler ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde mümkün olan en fazla konuda hizmet verilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Projenin İçişleri Bakanlığınca 180 günlük eylem planı kapsamında devletle vatandaş arasındaki karşılıklı iletişim ve güveni arttıracağına inanıyoruz. Başvuruların sonuçlandırma sürelerini hızlandırmak suretiyle hizmetlerde vatandaş memnuniyetini arttırmayı hedefliyoruz. Kaldı ki, vatandaşlarımıza en çok 7 gün içerisinde cevap verilme zorunluluğu bulunuyor. Vatandaşlarımıza talep ve beklentilerinin toplanmasını ve oluşturulacak politikalara esas olmak üzere anlamlandırılmasını sağlamayı amaçladık. Açık Kapı Projesi kapsamında Valiliğimizin girişine kurulmuş olan Açık Kapı Bankolarında Açık Kapı Sorumlusu olarak İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma Vakfından kendi alanında uzman toplam 5 personel görevlendirilmiştir. Ayrıca Açık Kapı Sorumluları Açık Kapı Projesinin amacı ve işleyişi ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına ziyaret ederek gerekli bilgilendirmeyi yaptılar”

YORUM EKLE