Hersek Lagünü, Göçmen Kuşları Ağırlıyor

Türkiye ve Marmara Bölgesi'nin önemli sulak alanlarından biri olan Hersek Lagünü'nün, kış ortası su kuşu sayımında 70 türden 3 bin 300 kuşa ev sahipliği yaptığı belirlendi.

Hersek Lagünü, Göçmen Kuşları Ağırlıyor

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral: "Tür sayımız 232'ye çıktı. Sulak alan olarak da Türkiye'de ilk 15 alan içerisine girdik. Alanımızın en güzel tarafı, küçük bir alan içerisinde metrekareye düşen kuş sayımızın diğer yerlere göre çok daha fazla olması"

"Kuş türleri arasında bulunan flamingolar, bizim artık maskotlarımız oldu. Bölgede en fazla flamingo popülasyonuna sahip yerlerden birisi haline geldik. Her geçen gün ziyaretçi sayılarımız da artıyor"

Kuş gözlemcisi Fatih Bülbül: "Gözlemlediğimiz 70 türden toplam 3 bin 300 kuş sayısına ulaştık. Bu son aylarda havaların sıcak olmasına rağmen çok iyi bir sayı"

Türkiye'nin önemli köprülerinden Osmangazi Köprüsü'ne yapımı sırasında kavis verdiren Hersek Lagünü, eşsiz güzelliğiyle 232 farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Yalova'nın Altınova ilçesinde bulunan, bazı türlerin sonbahar ve kış aylarını geçirmesi dolayısıyla "Kuş Oteli" olarak bilinen 152 hektarlık lagün, yeni yapılan projelerle Marmara Bölgesi'nin önemli sulak alanı haline geldi. 232 kuş türünden 3 binin üzerinde kuşa ev sahipliği yapan lagün, her geçen gün artan tür sayısıyla Türkiye'nin önemli kuş cennetleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Altınova Belediyesi tarafından lagün ve çevresinde hayata geçirilen birbirinden değerli projelerle adından sıkça söz ettiren lagün, güzellikleriyle göz kamaştıran flamingoların da konakladığı önemli bir merkez haline geldi.

"Tür sayımız 232'e çıktı. Sulak alan olarak da Türkiye'de ilk 15 alan içerisine girdik"

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lagünün her geçen gün daha fazla gündeme oturduğunu ve özellikli bir alan haline geldiğini ifade etti. Lagünün mutlak koruma alanı olarak koruma altına alındığına dikkati çeken Oral, şöyle konuştu: "Bu süreçte de kuşlarımız tür olarak her geçen gün çoğalıyor. Tür sayımız 232'ye çıktı. Sulak alan olarak da Türkiye'de ilk 15 alan içerisine girdik.

YORUM EKLE