banner149

Hız Sınırını İhlal Edenler Yandı

Yalova-Bursa ve Yalova-Kocaeli istikametlerine Emniyet Genel Müdürlüğünce Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) yerleştirilecek. Bu sistem şehirlerarası karayollarında öngörülen hız sınırlarını ihlal eden araçlara anında ceza uygulayacak.

Hız Sınırını İhlal Edenler Yandı
Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) şehir içinden sonra şehirlerarası karayollarında da uygulanacak. Türkiye'nin en yoğun noktaları arasında gösterilen Yalova-Bursa ve Yalova Koaceli istikametlerine de bu sistem yerleştirilecek. Sistem kırmızı ışık, aşırı hız, tehlikeli araç kullanmak gibi ihlalleri kayda alacak. Yeni düzenleme Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik öngören ve 2014 yılında Meclis gündemine gelecek yasa tasarısına da eklendi. Şehirlerarası yolların EDS ile takip edilmesiyle trafik kazalarının yüzde 35 oranında azaltılması amaçlanıyor.

Sistem Hesap Yapıyor

Elektronik Denetleme Sistemi, hız koridorlarının giriş ve çıkış noktalarına yerleştirilen kameralarla araçların fotoğraflarını çekerek plakaları, giriş ve çıkış zamanlarını kayıt altına alması ile çalışıyor. Kaydedilen araçlara ait hızlar, sistem tarafından hesaplanıyor. Aynı anda araç sorgulaması da yapılarak, araç cinsine göre hız limitleri aşıldıysa cezai işlem uygulanıyor. İhlali gerçekleştiren araca ait bilgiler ve görüntü, ceza makbuzuyla birlikte araç sahibine posta yoluyla gönderiliyor. Sistem yakalamalı-hacizli, çalıntı-kayıp ve adli olaylara karışmış araçları da tespit ediyor.

Emniyet Kemeri Denetimi Artacak

Polis, 2014 yılında emniyet kemeri uygulamasına da ağırlık verecek. Emniyet kemeri uygulamalarında cezai yaptırım olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre, şehir içinde emniyet kemeri takma oranı yüzde 46, şehir dışında ise yüzde 78 olarak belirlendi. Yetkililer, 2015 yılında emniyet kemeri takma oranının şehir içinde yüzde 70, şehir dışında yüzde 90 olmasının hedeflendiğini söyledi.

YORUM EKLE

banner137

banner138