Oral, “Gençlerimize güvenimiz tam”

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda tüm ulusumuzun bayramını kutladı.

Oral, “Gençlerimize güvenimiz tam”
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak bastığı gün, bağımsızlık meşalesinin yakıldığını söyleyen Başkan Oral, “Bundan 94 yıl önce yokluk ve sefalet içinde yaşayan Türk Milleti, esarete boyun eğmeyeceğini bütün dünyaya ispatlamıştır” dedi.

Başkan Oral, “19 Mayıs Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı`nı yurdun her köşesinde, her yaştan gençlerle ve büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Aynı zamanda bugün, laik, demokratik Cumhuriyet`e, Atatürk gibi bir Önder`e ve O`nun izinden yürümeye ant içmiş kuşaklara sahip olmanın gururunu da yaşıyoruz. 19 Mayıs, Atatürk`ün "ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak, Türk Ulusu`nun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasını" sağlamak amacıyla başlattığı ulusal hareketin ilk adımıdır. Samsun`a varışının ardından ulusal birliği gerçekleştirmek ve bu hedefe ulaşmak düşüncesiyle bağımsızlık ışığını yakan Büyük Atatürk, kurtuluş sürecinde tarihsel adımların atılmasına öncülük etmiştir. Ulusumuz, kahraman ordumuzla birlikte Atatürk`ün çevresinde kenetlenerek verdiği onur savaşımıyla, tarihin karanlıklarında kalmayı değil, hak ve özgürlüklerini kullanarak onurlu bir yaşam süreceği, geleceğini kendi vereceği kararlarla kurabileceği Cumhuriyet rejimine kavuşmayı ve çağdaş dünyada yer almayı seçmiştir. Atatürk, kurduğu Cumhuriyet ve gerçekleştirdiği devrimlerle toplumu, Devlet`i ve kurumları çağdaş bir yapıya kavuşturmuştur. Laik ve demokratik Cumhuriyet`in kurulması, halkımıza önemli kazanımlar sağlamış, Ulusumuza çağdaş dünyanın kapılarını açmıştır. Cumhuriyet yönetimi herkesi kucaklamış, vatandaşların tümünü eşit haklara sahip kılmış, kadın-erkek ayırımına yol açan çağdışı düşünceyi ortadan kaldırmış, bireyin özgürleşerek haklarına kavuşmasının ve onları demokratik bir ortamda kullanmasının yolunu açmıştır. Türkiye`nin bu süreçte gereksinim duyduğu adımlar, uzlaşmayla atılmalı, ülkenin öncelikleri, özlemleri göz önünde bulundurulmalıdır. Birlik ve bütünlük içinde hareket edilmesi durumunda ülkemiz için aşılamayacak engel yoktur.  Gençlik ulusların geleceğidir. Gençlerine değer veren, onları en iyi biçimde yetiştirerek, kişilikli ve özgüvenli kuşaklar olarak yarınlara hazırlayan uluslar, geleceğe de güvenle bakabilirler. Gençlere önem ve değer veren Büyük Atatürk, Cumhuriyet`i en iyi biçimde koruyup kollayacağınıza inandığı için sizlere emanet etmiş, böylelikle Türk Gençliği`ne güvenini göstermiştir. Atatürk başta olmak üzere, ulusumuzun yetiştirdiği tüm kahramanlarımız, yurdu için canını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz ve gazilerimiz bizlere övünç duyduğumuz bir tarih bırakmışlardır. Türk Ulusu`nun bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı`nı kutluyor, Büyük Atatürk`ü, Kurtuluş Savaşı`nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ile anıyorum” dedi.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138