DR. SARAÇ, ÇİFTLİKKÖYLÜLERLE BULUŞTU

Ünlü Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç, Çiftlikköy Düğün Salonu’nda vatandaşlarla bir araya gelerek insan yaşamında beslenmenin önemine vurgu yaparak uzun ve sağlıklı yaşamanın formüllerini verdi.

DR. SARAÇ, ÇİFTLİKKÖYLÜLERLE BULUŞTU

Ünlü Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç, Çiftlikköy Düğün Salonu’nda vatandaşlarla bir araya gelerek insan yaşamında beslenmenin önemine vurgu yaparak uzun ve sağlıklı yaşamanın formüllerini verdi.


Çiftlikköy Belediyesi ve Özel Aktif Hastanesi işbirliği ile Çiftlikköy Belediyesi Düğün Salonu’nda düzenlenen etkinlikte Dr. Ender Saraç, “Diyabet ve Beslenme” konulu söyleşisi ile insan yaşamında beslenmenin önemine dikkat çekerek önemli bilgiler paylaştı. Dr.Ender Saraç programına misafirlerle birlikte birkaç egzersiz hareket yaparak başladı. Söyleşi programına Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar ve eşi Nursel Silpagar, AK Parti Çiftlikköy İlçe Başkanı Feridun Ünlü ve çok sayıda vatandaş iştirak etti.  Ekranların sevilen ismi Dr. Ender Saraç’ı dinlemek için salonu dolduran vatandaşlar söyleşiyi ilgiyle takip ederken, Dr. Ender Saraç beslenme kültürünün çocuk yaşlarda başladığına dikkat çekerek anne ve babaları uyardı. Kilo kontrolünün önemine değinen Saraç, “Bel kalınlığının fazla olması büyük tehlike arz eder. Şeker ve kalp rahatsızlıklarına sebep olur. Aç karnına bir bardak ballı suyun içine 10-15 damla limon damlatın, için ya da iki adet kuru kayısı ve 2 adet ceviz yiyerek kan şekerinizi yükseltin” dedi.


“Uzun süre aç kalmak kışın sizin bağışıklık sisteminizi çökertir”


Ünlü Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç, “Kış aylarında beslenmemiz gerekir. Öyle çok uzun açlık rejimleri, çok ağır detokslar, uzun süre aç kalmak kışın sizin bağışıklık sisteminizi çökertir. Önermediklerim ise ağır yağlı şarküteriler, kışın özellikle festfood kışın özellikle dengeyi bozar ve şişmanlatır. Onun dışında alkol, sigara gereksiz kullanılan fazla miktardaki kimyasal ilaçlar, uykusuzluk, özellikle ve bunun dışında da çok asitli içecekler ve çok asitli gıdaları yeme ve kızartmalar sağlık dengenizi de bozar. Bir de yoğurt, özellikle ev yapımı manda yoğurdu veya kefir veya keçi peyniri, keçi yoğurdu ve organik yumurta bunlar da kışın bedeni güçlendiren çok şifalı yiyeceklerdir.


“Artık mutfak kültürümüzde eskisi gibi kaliteli ve iyi bir beslenme kalmadı” ifadelerini kullanan Dr. Ender Saraç, “Fast food kültürü bizi ezdi geçti. Kanser, karaciğer, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalık, kötü, sağlıksız beslenme ve stresten dolayı oluşmaya başladı. Ancak toplumda bir uyanış da başladı. Artık akıl kazanmaya başladı. Kendine iyi bakan, zararlı maddelerden uzak duran, kilosuna ve bedenine dikkat eden kişiler de çok daha uzun ve sağlıklı yaşamaya başladı. Ülkemizde, ortalama ömür uzadı. Ama belli bir yaştan sonra insanlarımız hastalıklarla uğraşıyor. 60 yaşın üzerinde milyonlarca insan hastalıklı şekilde yaşıyor. Bunun önüne geçmenin yolu sağlıklı beslenmeden geçiyor” şeklinde konuştu.


Söyleşi soru cevap şeklinde devam ettikten sonra programın sonunda Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Dr. Ender Saraç’ya üzerinde Çiftlikköy Belediyesi logosu bulunan bir tabak ve çiçek hediye etti. 

YORUM EKLE

banner137

banner138