E-emeklilik tam Yalova’ya göre

SGK’nın emeklilik işlemlerinin hızlandırılması ve aylık bağlama sürelerinin kısaltılması için başlattığı e-emeklilik uygulaması tam Yalova’ya göre. Bir dönemin emekli kenti ve sayfiye noktası olan Yalova’da her ne kadar genç nüfus hızla artsa da emekli sayısı hala hatırı sayılır bir oranda. Emekliler kentinde yaşayanlar da SGK’nın internet üzerinden emeklilik başvurusu uygulamasını yerinde bulduklarını ifade ediyor.

E-emeklilik tam Yalova’ya göre
SGK’nın uygulamaya soktuğu yeni sistemle, SSK ve Bağ-Kur’lular artık internetten emeklilik başvurusu yapabilecek. Başvurunun sisteme girilmesinin ardından, SGK tarafından sigortalıya ‘başvurunuz kabul edildi’ şeklinde sms mesajı gelecek. Bu mesaj işlemlerin resmi olarak başladığının göstergesi olacak.

Bugüne kadar da sigortalı ve hak sahipleri söz konusu tahsis yardımlarından faydalanmak için ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ ile SGK’ya doğrudan veya posta yoluyla müracaat etmek zorundaydı. Ancak sistemi değiştiren SGK, SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerinin bu belgeleri internet ortamında verebilmelerine olanak sağladı. Sistem yazılı başvuruya göre işlemleri önemli ölçüde hızlandıracak. Zira yazılı başvuruda birkaç günlük gecikme bile aylık bağlanmasını birkaç ay geciktiriyordu. Yeni e-emeklilik sistemi ise SGK kayıtlarına anında internet ortamından ulaşılarak aylık bağlama işlemlerinin bir an önce başlamasına olanak tanıyor.
YORUM EKLE

banner137

banner138