Esenköy'de Termal Su Bulundu

YALOVA (İHA) - Yalova'nın Çınarcık ilçesine bağlı Esenköy beldesinde termal sıcak su tespit edildi. Esenköy Belediyesi tarafından İstanbul Üniversitesi'ne yaptırılan çalışmalar neticesinde 750 metre derinlikte sıcak su olduğu tespit edildi.

Esenköy'de Termal Su Bulundu
Beldeyi bu su sayesinde kış turizmine de açmayı planladıklarını dile getiren Belediye Başkanı Özer Kaptan, "Beldemiz yaz aylarında turistlerin akın ettiği bir yer. Ancak biz kış aylarında da beldemize turist çekmeyi hedefliyoruz. Bunun içinde bir süre önce İstanbul Üniversitesi ile yaptığımız görüşmeler sonrasında beldemizde termal sıcak su arama çalışmalarını başlattık. Çalışmalar meyvesini verdi ve sıcak su tespit edildi.

Rapora göre
750 metre civarında bir derinlikte sıcaklığını henüz bilemediğimiz bir su var. Bu suyun yüzeye çıkartılması ile birlikte bilgilere de ulaşmış olacağız. En kısa sürede sondaj çalışmasını başlatmak istiyoruz. Bu su istenen sıcaklıkta olursa belde termal turizme de açılmış olacak. Böylece Esenköy yaz kış turist çeken bir belde haline gelecek. Bu projeyi çok önemsiyoruz ve mümkün olan en kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.
YORUM EKLE

banner137

banner138