Güneyköy’e Dev Proje

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen Güneyköy Kültür Turizm Destinasyonu kapsamında Tarihi Sultan Reşat Çeşmesi Meydan Düzenlemesi ve Cephe Sağlıklaştırma Projesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Güneyköy’e Dev Proje

İl Özel İdaresi tarafından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na (MARKA) başvurulan ‘Güneyköy Tarihi Sultan Reşat Çeşmesi Meydan Düzenlemesi ve Cephe Sağlıklaştırma’ projesi onaylanmıştı. Çalışmalarına başlanan projeye 931 bin 300 TL bütçe ayrıldı. Proje tüm hızıyla devam ediyor. Proje ile ilgili konuşan Güneyköy Muhtarı Hacı Murat Erhan, “Tarihi Sultan Reşat Çeşmesi’nin hem köyümüzün tarihi geçmişi hem de ülkemiz sınırları içinde yaklaşık 36 bin köyde ikinci bir örneği bulunmuyor. Aynı zamanda Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından birinci derece koruma grubu olarak tescil edilmiş ve tarihi değerine binaen kabul edilmiştir. İl Özel İdaresi tarafından örnek proje kapsamında titizlikle hazırlanmaktadır. Mevcut yeşil alanın üzerine arttırılan peyzaj dokusu, yenilenen zemini, tek tip bezenmiş yapı cepheleri ve genel çevre düzenlemesi ile sadece Yalovamızın değil, tüm Türkiye’nin en güzel köy meydanı olacaktır. Emeği geçen herkese ve AK Parti İl Başkanı MuğlimBağatar’a teşekkür ederiz. Ayrıca, bilgi ve birikimi ile bu projenin hem fikir planının doğmasına hem de projelendirme ve icrasında baştan sona kadar her aşamada imzası bulunan İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel’e ayrıca teşekkür ederiz” şeklinde konuştu. 

Köy Meydanları Güzel Bir Görünüme Kavuşacak

Köy meydanlarının güzelleşeceğini söyleyen İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, “Mecliste aldığımız karar doğrultusunda Yalova’da tescilli ve tarihi kayıtlarda geçen, ancak şu an var olmayan yapıların öne çıkarılması, bu hazırlıklardan sonra da ödenek temin edilebilmesi suretiyle ihya edilmesi gibi çalışmalarımız olacak. Bu çalışmaların Yalova’da önemli bir turizm hareketini tetikleyeceğini düşünüyorum. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduğumuz Güneyköy Kültür Turizm Destinasyonu kapsamında Tarihi Sultan Reşat Çeşmesi Meydan Düzenlemesi ve Cephe Sağlıklaştırma Projesi çalışmaları devam ediyor” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138