İlk Cemre düştü

Baharın müjdecisi olarak bilinen ilk Cemre dün havaya düştü. Halk arasında ilkbaharın habercisi olarak bilinen Cemre birer hafta ara ile ikinci olarak suya sonra da toprağa düşecek.

 İlk Cemre düştü

Baharın müjdecisi olarak bilinen ilk Cemre dün  havaya düştü. Halk arasında ilkbaharın habercisi olarak bilinen Cemre birer hafta ara ile  ikinci olarak suya sonra da toprağa düşecek.

Birer hafta ara ile ilk olarak havaya, suya ve toprağa düşen Cemre halk arasında ilkbaharın müjdecisi olarak bilinir. İlk olarak suya havaya düşen Cemre 27 Şubat’ta suya ve 6 Mart tarihinde ise son olarak toprağa düşecek.


Cemre nedir?


Cemrenin kelime anlamı ‘kor halindeki ateş’tir. İlkbahar başlamadan önce birer hafta aralıklarla havaya, suya ve toprağa düştüğüne ve onları ısıttığına inanılır. Eskiler 365 günlük yılı ‘kasım’ ve ‘hızır’ günleri olarak ikiye ayırmışlardı. Kasım 179, hızır ise 186 gündü. Yılın kasım kısmı yani kış devresi 8 kasımda başlar, 6 mayısa kadar sürerdi. 6 mayısta da Hıdırellez ile birlikte yaz devresi, hızır günleri başlardı. Kasım ayına kasım dememiz oldukça yenidir. 1945 yılında ilgili kanun yürürlüğe girene kadar, kasım ayma ‘teşrinisani’ denilirdi. 

YORUM EKLE