KADES İle Hayat Daha Güvenli

İçişleri Bakanlığı tarafından şiddet ve istismara maruz kalan kadınlar için oluşturulan Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda farkındalık etkinliği yapıldı.

KADES İle Hayat Daha Güvenli

İçişleri Bakanlığının hayata geçirdiği Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) kapsamında Yalova İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda açılan stantta, vatandaşlara bilgilendirme yapıldı. Açılan stantta kadınlara KADES uygulaması hakkında bilgiler verildi. Programa; Yalova Valisi Muammer Erol, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu ve İl Jandarma Komutanı J.Alb. Mustafa Bakçepınar katıldı. Emniyet ekipleri, tatbikat amacıyla bir vatandaş ile birlikte KADES çağrısı yaptılar. Yapılan çağrı üzerine kadın vatandaş saniyeler içerisinde cep telefonu ile arandı ve Emniyet ekipleri, 1- 3 dakika içerisinde adrese intikal ettiler. KADES uygulaması ile ilgili konuşan İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, “Yalova halkına KADES uygulamasını tanıtmayı amaçlıyoruz. İlimizde de şimdiye kadar uygulamayı indirip bizden yardım çağrısı alan 460 kadın vatandaşımız oldu. En büyük kolaylık bu aplikasyonla herhangi bir yardım istediğinizde, yardım butonuna basınca bizim haber merkezimiz çağrının hangi konumdan yapıldığını görüyor ve bölgeye en yakın ekip gidiyor. Olaylara çabuk intikal etmiş oluyoruz. Hem vatandaşımız için hem bizim içimiz kolaylık. Amacımız bu uygulamayı yaygınlaştırmak ve vatandaşlarımıza anlatmak” dedi.

Etkinliğe Vali Erol’da katıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi eylemlerin önüne geçebilmek adına oluşturulan ve dijital bir uygulama olan Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) Vali Muammer Erol ve protokol üyeleri tarafından tanıtıldı. Vali Muammer Erol, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında kurulan KADES standını ziyaret ederek konu hakkında bilgi aldı daha sonra vatandaşlarımızla KADES uygulamasının işleyişi hakkında sohbet etti. KADES uygulaması; Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği "Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, TC kimlik numarasını girerek ve sonrasından Emniyet Genel Müdürlüğü serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebilecek. Uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat acil çağrı merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacak.

YORUM EKLE