Mevsim değişiklikleri depresyonu tetikliyor

Mevsim değişikliklerinde psikolojik hastalıkları olanların ve stresli yaşam sürenlerin depresyon içine girmelerinin arttığının istatistiklerle ortaya çıktığını belirten uzmanlar, bu dönemde psikolojik rahatsızlığı bulunan hastaların ve çevresindekilerin dikkatli olması gerektiğini dile getiriyor.

Mevsim değişiklikleri depresyonu tetikliyor
İklim ve mevsim değişikliklerinin insanların ruh sağlığı üzerinde çeşitli etkileri bulunduğunu belirten uzmanlar, ilkbahar ve sonbahar aylarında depresyona girenlerin sayısında artış olduğunu ifade ediyor.

Mevsimsel değişikliklerde hasta sayısı artıyor…

Mevsim değişikliklerinin insanlar üzerinde çeşitli etkileri olduğunun belli araştırmalarla ortaya çıktığını ifade eden uzmanlar, güneş ışınlarının insanlar üzerinde ruhsal ve fiziksel açıdan olumlu birçok etkisinin olduğunu yaz döneminin ardından gelen sonbaharla birlikte birçok insanın depresyon tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğine dikkati çekiyor.

Depresyona yakalanma sıklığının kadınlarda erkeklere oranla dört kat daha fazla görüldüğünü belirten uzmanlar, insanların sonbahar aylarıyla birlikte fiziksel ve ruhsal açıdan çöküntü yaşadığı düşüncesine kapıldığını ve mevsimsel depresyona yakalandığını belirtiyorlar. Sonbaharla birlikte başlayan yağmurlu ve güneşsiz günlerin insanlarda mutsuzluk hissi ve iç sıkıntısıyla birlikte bitkinliğe dönüştüğü ifade ediliyor.

YORUM EKLE

banner137

banner138