Rüstempaşa Camisi restoresinde sona doğru

17.yüzyıl eseri olduğu tahmin edilen Yalova merkezindeki ayakta kalan en eski yapı olan tarihi Rüstempaşa Camisi’nin rölove, restitüsyon ve restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Rüstempaşa Camisi restoresinde sona doğru
Rüstempaşa Mahallesi’nde bulunan tarihi camide çalışmalar 14 Mart 2012 tarihinde İl Özel İdaresi ile Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan protokol sonrasında başlamıştı. Restorasyon çalışmaları kapsamında caminin kiremit çatı örtüsü, ısı, su yalıtımı yapılmış, bina gövdesinde derzler açıldıktan sonra sıva raspa yapılmış, son cemaat bölümünün ahşap ve sütun başlıkları yenilenmiş, caminin ahşap kolon, başlık ve son cemaat tavan yağlı boyaları raspa edilmişti.

1999 depreminde zarar gören minare de aslına uygun şekilde kaidesinin üzerinde yeniden inşa edilmişti. Binanın su yalıtımı için çevresinin kazılması sonrasında hafif killi toprak yerine çevresinden alınan nemli toprağın örtülmesi sonrasında yapılan yanlış ise, bu kısımların yeniden kazılarak yeni toprağın atılmasıyla düzeltilmiş oldu. Hızla süren çalışmaların önümüzdeki ay tamamlanması bekleniyor.

 

YORUM EKLE