TİGEM Atatürk Köşkü restorasyonu başladı

Atatürk’ün Yalova’ya ilk kez geldiğinde kullandığı TİGEM içindeki Baltacı Çiftliği Köşkü’nün geçtiğimiz ay başlayan restorasyonu sürüyor.

TİGEM Atatürk Köşkü restorasyonu başladı
İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Ulusoy, bir kaç hafta önce başlayan restorasyon çalışmalarında, köşkün sıvasının kazınması sırasında hesapta olmayan sorunların ortaya çıktığını belirterek, “Köşkün elektrik hatları açığa çıktı ve bunların hepsinin çürümüş olduğunu gördük. Ancak bu gibi sorunlar mevcut restorasyon projesini etkilemiyor. Şu anda köşkün restorasyonu bir aydır sürüyor. Bittikten sonra Milli Saraylar Daire Başkanlığı’ndan alınacak destek ve Yalova Valiliği’nin katkısıyla içeriğin ne olacağı belirlenecek” diye bilgi verdi.

Ulu Önder Atatürk’ün, Yalova’ya ilk geldiği tarihlerde köşkü bir kaç günlüğüne kullandığı biliniyor. Yalova’daki zamanlarını daha çok Termal’deki köşkte geçiren Atatürk, Yürüyen Köşk’ün 1929’da yapımından sonra yazlık köşk olarak Yürüyen Köşk’ü kullanmaya başlamıştı. İki katlı karkas bir yapı olan TİGEM Atatürk Köşkü son olarak 1981’de restore edilmişti.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138