“Toprak Dedemizle gurur duyuyoruz”

Tema Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan "Vakfımızın Kurucu Onur Başkanı Sayın Hayrettin Karaca Birleşmiş Milletler tarafından ‘Orman Kahramanı’ ödülüne layık bulundu kendisiyle gurur duyuyoruz" dedi.

“Toprak Dedemizle gurur duyuyoruz”
Geçtiğimiz yıl İsveçli Doğru Yaşam Ödülü Vakfı tarafından verilen ve Alternatif Nobel Ödülü kabul edilen “Doğru Yaşam Onur Ödülü” alarak ülkemizi ve doğa koruma mücadelesi veren çevrecileri gururlandırdığını hatırlatan Tezcan "Birleşmiş Milletler Orman Forumu Sekretaryası

tarafından ilk kez 2012 senesinde verilmeye başlanan Orman Kahramanları Ödülü küresel ölçekte ormanların sürdürülebilirliğini sağlamak ve ormanları korumak için çalışmalar yürüten bireylere veriliyor. Toprak Dede’miz de TEMA ile yaptığı ve yapmakta olduğu çalışmalar nedeni ile Birleşmiş Milletler tarafından “Orman Kahramanı” olarak ilan edildi. Hayrettin Karaca, ödülünü, İstanbul’da 197 ülkenin katılımıyla yapılmakta olan Birleşmiş Milletler 10. Orman Forumu kapsamında düzenlenen törende aldı" dedi.

 Karaca, “Orman Kahramanı ilan edilmek büyük sorumluluk”

Konuyla ilgili açıklama yapan Karaca, kendisine “Orman Kahramanı” ödülünü vererek onurlandıran BM Orman Forumu’na ve jüriye teşekkür etti. Karaca, şunları söyledi: “Ormanlar  açısından çok olumlu bir dönemden geçtiğimizi söylemek mümkün değil. Çünkü orman ve ağaç tarımı arasındaki farkı ayırt etmiyoruz. Bu da küresel ölçekte ormanlarımızın yok edilmesine neden oluyor. Oysa orman, yan yana gelmiş ağaçlar topluluğu değil; florasıyla, faunasıyla bir ekosistemdir. Ülkemizden örnek vermek gerekirse, kendiliğinden yetişen

ormanlarımız  hızla azalmakta; ancak çok başarılı ağaçlandırma çalışmaları yapılmaktadır. Ağaçlandırma çalışmaları da yaşama katkı sağlar ama ormanın sağladığı ekosistem hizmetleri her zaman daha üstündür, kıyas bile kabul etmez”.

BM tarafından Orman Kahramanı ilan edilmesinin kendisine büyük sorumluluk verdiğini ifade eden Hayrettin Karaca: “Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Ben bildiklerimi, her yerde, her mekanda anlatmaya gayret ediyorum. Türk ulusunun, Türk toplumunun ormanlara verdiği değer her gün olumlu bir yolda ilerlemektedir. Bir gün gelecek ormanın bir ekosistem olduğu anlaşılacaktır. Buna benim inancım tamdır” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138